in

Історія в чашці: Як з’явилися еспресо, американо та лате

Про культовий напій, з якого починають свій день 60% мешканців планети, та його різновиди знають доволі мало

За легендою, з властивостями кави людство познайомив ефіопський пастух Калдім у IX столітті. Мовляв, на вигоні його кози поїли листя дикорослого кавового дерева, після чого почали несамовито скакати пагорбами. Про рослину пастух розповів настоятелю місцевого монастиря. Той і собі скуштував листя і плоди рослини. Відчувши підбадьорливий ефект, настоятель завів традицію варити з рослини напій, аби ченці не дрімали під час ранкової служби.

Історія в чашці: Як з'явилися еспресо, американо та лате

І хоча підтверджень цій версії небагато, відомо, що у XV столітті кавою ласували у Ємені та Єгипті, а згодом напій підкорив Італію та країни обох Америк.

Наразі відомо чотири сорти кави – Робуста, Арабіка, Ліберіка та Дівера, а в харчовій промисловості використовують лише перші два.

В класичному варіанті кава з робусти містить у 2,5 рази більше кофеїну.

А от напоїв з кави під два десятки. Depo.ua пропонує дізнатися історії та легенди про найпопулярніші з них.

1. Еспресо

Аби приготувати традиційний міцний напій, 8-22 грамів меленої кави засипається у холдер зі спеціальними отворами і розрівнюється. Через каву під тиском пропускається вода. Кавовий екстракт стікає у чашку.

Відомо, що першу еспресо-машину у 1901 році розробив міланський інженер Луїджі Беццера, а за два роки підприємець Дезідеро Павоні придбав ліцензію на масове виробництво кавових гаджетів.

Остогидла мовним гурманам вимова “еКспресо” пов’язана з хибним уявленням про етимологію слова. У свідомості “еКспресівців” слово асоціюється з поняттям “швидко”, але насправді його назва походить від слова “видавлений”.

2. Американо

Risultati immagini per espresso

Так називають еспресо, розбавлений водою. Напій з’явився в Італії під час Другої світової завдяки американським військовим, які перебували у країні.

У той період американці полюбляли так звану фільтровану каву – коли кава засипалася на паперовий (або інший) фільтр, на неї стікала вода, і під дією сиди тяжіння напій скрапував у чашку. Пили таку каву великими об’ємами – по 200-250 мл. Тому, скуштувавши лаконічний еспресо, вояки були розчаровані і вимагали у барменів приготувати м’якший напій і у більшому обсязі. Не бажаючи розбиратися з новою технологією, італійці просто додали води у еспресо. Так і з’явилася наразі культова назва.

3. Латте

Молочна кава також прийшла до нас з Італії. За однією з версій, її готували для дітей, які бажали скуштувати “дорослий” напій. За іншою, таку каву готували для туристів. Пінку прикрашали різноманітними топінгами і присипками, приманюючи гостей на кавову диковинку.

В класичному варіанті спершу у склянку наливається еспресо, потім – збите в піну молоко.

4. Капучіно

Назву напою пов’язують з поширеним у Європі орденом капуцинів. За легендою, через забобони ченцям заборонялося пити чорну каву, тому вони вдавалися до хитрощів, щедро розводячи її молоком.

Інший варіант тривіальніший. Мовляв, kapuziner називали червоно-коричневий колір, в який були пофарбовані ряси ченців. А у XVIII столітті назва перейшла і на напій схожого кольору, який у Австрії готували з кави, яєчних жовтків та вершків.

З часом назва перекочувала в Італію, і стала вживатися на позначення еспресо, в яке вливається спінене молоко. Важливо, щоб температура молока сягала 60-65 градусів – тоді лактоза розчіплюється, а напій набуває приємного солодкого присмаку.

Увага! Повне чи часткове використання матеріалів нашого сайту дозволено лише за письмової згоди редакції.

 _____________________________________________

Слідкуйте за найцікавішими новинами Української газети у Facebook.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Українські освітяни світу дефілювали у Львові в українському вбранні

Вагітні жінки в Італії можуть отримати дозвіл на проживання