in

Якщо держава допомагатиме гастарбайтерам, вони забезпечать Україну валютою

Чому без грошей українців, які працюють за кордоном, економіці було б дуже важко виходити з кризи

 

Треба сказати, що в цілому НБУ за 2016 рік попрацював краще, ніж за 2015 рік. Профіцит платіжного балансу за 2016 рік склав 1,3 млрд дол., а за 2015 рік він був всього 0,8 млрд дол. Так що, НБУ можна привітати з невеликою перемогою і звернути увагу регулятора, що це сталося багато в чому тому, що девальвація гривні в 2016 році була значно нижче, ніж в 2015 році, а тим більше в 2014 році, коли був величезний дефіцит платіжного балансу. Тут все просто і зрозуміло. Якщо на валютному ринку відносно стабільний курс гривні, то і платіжний баланс, а разом з ним і валютний ринок нормальні, як тільки курс гривні починає лихоманити, то ніякі заклики до патріотизму і любові до гривні не допомагають. І це факт.

За 2016 рік чисті золотовалютні резерви України (офіційні золотовалютні резерви за винятком кредитів МВФ) зросли майже на 3 млрд дол. Дуже хороша тенденція, яка показує, що Україна вчиться жити без кредитів МВФ. НБУ зміг ці чисті золотовалютні резерви збільшити багато в чому за рахунок грошей українських гастарбайтерів. Судіть самі: за даними платіжного балансу в Україну в 2016 році тільки за офіційними каналами надійшла валюти від приватних осіб на суму близько 8 млрд дол. Населення України частину цієї валюти змінило на гривню. За минулий рік банки скуповували у населення готівкової валюти на 4,7 млрд дол. більше, ніж продали. У результаті НБУ зміг на міжбанківському валютному ринку купити валюту для поповнення золотовалютних резервів України. Що ще раз доводить, що без грошей гастарбайтерів економіка України жити не зможе. Тому було б логічно, щоб уряд Гройсмана цілком допомагав і стимулював розвивати напрям українського гастарбайтерства в різні країни світу. А від НБУ потрібно створення та підтримка зручної системи приватних валютних переказів. Щоб українські заробітчани без особливих проблем могли перераховувати в Україну валюту за найнижчими тарифами. Ось це повинно стати головною метою роботи НБУ на найближчий рік. Саме цього українці вимагають від українських банків. І завдання НБУ і банків це забезпечити.

Гроші заробітчан фактично допомогли погасити негативну тенденцію, яка склалася на ринку зовнішньої торгівлі і зовнішніх інвестицій. За 2016 рік сальдо зовнішньої торгівлі України склало мінус 5,6 млрд дол., минулого року від’ємне сальдо було лише 1,7 млрд дол. Незважаючи на всі розмови, що девальвація гривні простимулює імпортозаміщення, насправді цього не сталося. Імпорт був і залишається одним з головних елементів ВВП України. Без імпортної енергії і техніки економіка України працювати не може. Україна може тільки нарощувати експорт продуктів харчування, але змушена для їх виробництва купувати імпортну солярку і мінеральні добрива. Парадокс нашої економіки.

Що стосується іноземних інвестицій, то в 2016 році за рахунок збільшення капіталу українських банків-“дочок” іноземних банків приплив прямих іноземних інвестицій склав 3,3 млрд дол. Ще 1 млрд дол. дав МВФ у вигляді кредитів. Але це фактично і все. Портфельні інвестиції лише 300 млн дол., а всі кредити, які отримав бізнес від нерезидентів, менше півмільярда доларів. При цьому за 2016 рік українські банки-“дочки” погасили своїм закордонним “мамкам” кредитів на суму 2,9 млрд дол. Крім того, уряд України, банки та бізнес заплатили у вигляді дивідендів, відсотків за зовнішніми інвестиціями суму, еквівалентну 5 млрд дол. Мінус вийшов величезний, і якби не гроші заробітчан, то платіжний баланс України був би з величезним мінусом. Але обійшлося, і є надія, що і в поточному році гастарбайтери добре потрудяться і ще більше пришлють валюти в Україну, тим самим дадуть можливість погасити кредити МВФ, виплатити відсотки та дивіденди нерезидентам і покрити дефіцит зовнішньої торгівлі. Прогнози поки оптимістичні, і за підсумками поточного року очікуємо профіцит платіжного балансу не менше 1 млрд дол. Повільно, але економіка України виходить з кризи, і в цьому велика заслуга НБУ, банків і, перш за все, населення України, яке працює за кордоном і поставляє валюту додому.

 

Олександр Охріменко

 ______________________________________________

 

Слідкуйте за найцікавішими новинами Української газети у Facebook.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Насувається катастрофа: Україна зіткнулася з дефіцитом робочої сили

Щоб не служити в армії, українці тікають за кордон