in

В Україні почалася нова хвиля політеміграції

Експерти прогнозують, якщо кількість політичних емігрантів зростатиме, невдовзі в одній з європейських столиць може з’явитися навіть український уряд в еміграції.

Екс-міністр економіки Богдан Данилишин став першим українським емігрантом, до якого у XXI столітті прикріпили епітет “політичний”.

В Україні колишньому урядовцю закидають завдання мільйонних збитків державі, але вже рік, як прихистила Прага. Там його визнали “біженцем” через політичні переслідування.

“Дати льоту з України. Данилишин, Поживанов, Олейніков, Тимошенко відкрили нову хвилю еміграції. Якщо у XX столітті тікали переважно в Америку, у XXI обирають Східну Європу. Типова ознака сучасного українського біженця – політична чи бізнесова діяльність на батьківщині”, – каже журналіст Ярослав Кречко.

“Рішення, яке приймалося, щодо мого політичного захисту на території Чеської республіки, приймалося вже коли я знаходився у слідчому ізоляторі Чеської республіки. Ці всі політичні справи, мені здається, це є не до кінця усвідомлені дії, які говорять про те, що немає якоїсь реальної стратегії руху вперед”, – каже екс-міністр економіки Богдан Данилишин.

Прикладом Данилишина скористався ще один член команди Юлії Тимошенко. Екс-голова Держрезерву Михайло Поживанов нині в Австрії. Фігурант кримінальної справи в Україні очікує на рішення австрійської влади щодо політичного притулку.

Днями через кримінальну справу за кордон подався і головний бютівець Харківщини Арсен Аваков.

Підприємець через “політичні” футболки переїхав до Хорватії

Вони покидали Україну вночі, і їхали на Захід через Молдову. Виготовлення звичайних футболок, але з відомим тепер політичним гаслом змусило донедавна невідомого бізнесмена шукати притулку у Хорватії. Дома на нього також чекає кримінальна справа.

“Це було не просте рішення, але абсолютно усвідомлене, виходячи з тих реалій, які на сьогоднішній день є. Я ще раз кажу, що ми не скоювали тих злочинів, які нам інкримінують, і фактично видача документу особи, яка шукає притулок, це підтвердження того, що нас почули”, – каже директор компанії ProstoPrint Денис Олейніков.

Набагато швидше почули у Празі чоловіка Юлії Тимошенко. Олександр Тимошенко попросив притулку і отримав у Чехії статус біженця. На батьківщині його рішення пов’язують з відновленням Генпрокуратурою розслідування у справі ЄЕСУ і можливим арештом бізнесмена. Що таке СІЗО Олександр Тимошенко знає з власного досвіду. Перебув там у за тією ж справою за часів президента Кучми.

“В даний момент Олександр Тимошенко може принести більше користі для опозиційної діяльності і для захисту своєї родини знаходячись поза межами України”, – каже екс-міністр економіки Богдан Данилишин.

МЗС не бачить політичних біженців-українців

Вітчизняний МЗС наявності політичних біженців-українців не стидається, так само як і поступового збільшення їх кількості. Там просто не вбачають політичної вмотивованості втікачів, бачать лише прагнення кращого життя.

“Що означає притулок? Це певна легалізація на території Чехії, це означає, що їх не можуть видворити, вони не є нелегальними мігрантами, як наші заробітчани, зокрема, а також, що вони не можуть бути видані будь-якій країні. Фактично це біженці, тобто люди, які приїжджають і кажуть – в мене в країні погано. Будь ласка, дозвольте мені залишитись у вашій країні. Ви ж не відправите мене туди, де нестабільно, але це жодним чином не означає, що визнано якісь репресії проти цієї людини”, – каже директор Департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.

Нині, з різних причин, 171 українець має статус біженця у Чехії . Експерти переконані, рішення Праги – узгоджена позиція Євросоюзу. Мовляв, під час кожного закордонного візиту українську владу тепер питатимуть, чому з країни тікають.

“Наступних біженців, які будуть осідати в Варшаві, Вені чи Празі, Європа усіляко буде підтримувати та захищати. Це свідчить про те, що влада застосовує правоохоронні органи та суди виключно для того, щоби не дати політикам та бізнесу розвиватися”, – каже політолог Віктор Небоженко.

Нинішня ситуація не є політичною еміграцією – історики

Українська політеміграція має трьохсотлітню історію. Ситуацію нинішню фахівці класичною політичною еміграцією воліють не називати. Адже вона формується лише тоді, коли на батьківщині усі методи боротьби вичерпані.

“Біженці відрізняються від політемігрантів по-перше тим, що їм надано притулок, тому що на батьківщині їхньому життю або їхній діяльності професійній загрожувала небезпека. На відміну від цього політемігранти виїздять спеціально з метою розгортання політичної активності як правило скерованої проти уряду своєї країни”, – каже професор, історик Михайло Кірсенко.

“Ми тут не тому, що нам хотілося сюди виїхати. Ми тут не мохіто п’ємо. Так, ми намагаємося облаштувати своє життя, коли ми вже тут опинилися, але я не можу зрозуміти, чому, чому багато людей повинні виїжджати, необов’язково фізично. Чому сьогодні багато хто з українців йдуть у внутрішню еміграцію”, – каже директор компанії ProstoPrint Денис Олейніков.

Експерти прогнозують, якщо кількість подібних емігрантів зростатиме, невдовзі в одній з європейських столиць може з’явитися навіть український уряд в еміграції.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Стиль бароко: розкіш і комфорт

Андрій Шевченко потрапив у ТОП-15 найуспішніших футболістів планети