in

Навіщо Україні потрібен податок на нерухомість?

   Українці, яків мають квартиру на 120 квадратних метрів, або будинок на 250 квадратних метрів з початку року змушені платити податок на нерухомість. Він задумувався як справедливий збір на користь держави за розкіш, однак в кінці кінців його доведеться платити й людям з середніми статками – підприємцям та селянам, констатують експерти.

Розкіш чи потреба?

«Планка розкоші надзвичайно занижена. У Києві зараз звичайна трикімнатна квартира не будується менше ніж на 120 квадратних метрів. Також під оподаткування потраплять великі сільські будинки», – каже директор інституту публічної політики Максим Борода. Власники садиб у Карпатському регіоні шоковані нововведенням, адже там мати великий будинок, де живуть батьки з дітьми – це не розкіш, а звичайна потреба. «У нас двоповерховий будинок трохи більше 250 квадратних метрів. Побудував своїми руками ще мій дід. У ньому живе моя сімя з двома дітьми, батьки та сестра. І з якого дива ми маємо тепер сплачувати гроші за те, що самі збудували?», – риторично запитує Леся Мошнягіл з села Ворохта, що на Івано-Франківщині.

Такий податок не відновить соціальну справедливість, а “покладе на лопатки” середній клас, вважає директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. У податковій вже визначили, що сьогодні в Україні нараховується 28 мільйонів житлових об’єктів, які підлягатимуть оподаткуванню податком на нерухоме майно. Соскін переконаний, що уряду цього замало, тож за рік-два податком обкладуть нерухомість будь-якого розміру. «Зараз оподатковуються лише великі квартири і будинки, для того, щоб не лякати тих людей, які проживають у «хрущовках» та маленьких квартирах, але контроль буде встановлено за всіма», – зауважує експерт. Окрім цього вже в цьому році, за словами Олега Соскіна, для збору податкових платежів з нерухомості треба буде розширити штат податкової і це оплачуватимуть своїми податками прості українці.

“Гроші у місцеві бюджети”

Самі податківці запевняють, що переважна більшість українців від введення нового податку не зазнає додаткових фінансових витрат. Адже для фізичних осіб Податковим кодексом передбачено низку пільг, – наголошують у міністерстві доходів та зборів. Водночас там уточнюють, якщо у власності людини перебуває кілька об’єктів житлової нерухомості, то пільга застосовуватиметься лише до одного з них, за інші таки доведеться сплачувати податок.

У міністерстві вже порахували, що завдяки новому податку місцеві бюджети у 2013 році отримають близько 75 мільйонів гривень. У масштабах країни це не надто великі кошти, однак й вони можуть допомогти містам та селищам розвиватися, сподіваються аналітики, якщо ці податкові збори залишатимуться виключно в місцевих бюджетах, а не танутимуть у «чорних дірках» державного кошторису. «Ці гроші можна було б спрямовувати у бюджет розвитку населеного пункту. А буде розвиватися інфраструктура міста, будуть інвестиції надходити, а також зростатиме в ціні та ж нерухомість, з якої можна отримувати ще більші надходження для місцевих бюджетів», – пояснює Максим Борода схему «ідеального функціонування» податку на нерухомість, який є у багатьох європейських країнах. Водночас директор Інституту публічної політики визнає, що в Україні ця схема працюватиме зі збоями, адже місцеві бюджети не виконуються, тож на розвиток залишаються копійки.

Обійти чи заплатити?

Та й українці вже придумують як обійти новий податок на нерухомість – переписуючи свою власність на родичів, аби не платити податок у повному об’ємі та мати податкові пільги, вважає Максим Борода. Однак член Асоціації правників України Олександр Жигалін, який спеціалізується на питаннях нерухомості впевнений, що схеми обходу податку на нерухомість не будуть надто популярними, адже збір за нерухоме майно не такий вже й великий – За квадратний метр житлової площі для квартир розміром від 120 до 240 квадратних метрів і будинків площею від 250 до 500 квадратних метрів податок складає один відсоток розміру мінімальної зарплати в рік. Якщо площа нерухомості більша, то ставка податку збільшується до 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за один квадратний метр на рік. «Я не думаю, що люди будуть позбуватися нерухомості чи уникати податку, бо це час і витрати. А сам збір не надто великий. Багаті зможуть його заплатити не помітивши», – переконаний Жигалін.

Наскільки ефективний податок на нерухомість і чи платитимуть українці його справно буде відомо ближче до літа. Адже починаючи з липня податкова обіцяє розіслати власникам нерухомого майна повідомлення про суму податку, який вони мають сплатити за нерухомість.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Світові ЗМІ назвали імена ймовірних наступників Папи Римського Бенедикта XVI

10 приводів сказати «Кальчо, я люблю тебе» у 2013 році