in

Суттєвого прориву в забезпеченні виборчих прав українців за кордоном так і не сталося – Ніна Карпачова

Суттєвого прориву в забезпеченні виборчих прав українців за кордоном так і не сталося – такий висновок зробила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова за результатами свого моніторингу стану дотримання виборчих прав українських громадян за кордоном, яких, за оцінками Омбудсмана, налічується від п’яти до семи мільйонів.

Водночас, як повідомляє УКРІНФОРМу прес-служба Омбудсмана, Ніна Карпачова відзначає важливість уперше здійсненого кроку щодо законодавчого закріплення права на участь у голосуванні на виборах Президента України у 2010 році тих наших співвітчизників, котрі з різних причин не стали на консульський облік у країнах перебування і тому не могли бути своєчасно внесені до списків виборців. Відповідне рішення Конституційного Суду України, яким підтверджено таке право, на жаль, надто пізно отримане українськими дипломатичними установами за кордоном і тому не було поширене серед мігрантів. Однак позитивним є, що всі громадяни України, які звернулися до закордонних виборчих дільниць, не мали тих перешкод, з якими стикнулися в Україні виборці, котрі не знайшли себе у виборчих списках. Принаймні, українців за кордоном нікуди не відсилали з виборчих дільниць, зокрема до судових інстанцій, як це відбувалося в Україні.

Моніторинг Омбудсмана засвідчив: абсолютна більшість українських мігрантів, наділених правом участі у виборах Президента України, реалізувати це право не змогли. Так, до списків виборців за кордоном були внесені 400 тисяч наших співгромадян. Проголосувало ж лише близько 20 тисяч, зокрема – ті, хто не перебуває на консульському обліку.

Головною перепоною для реалізації права на вільне волевиявлення залишається недосяжність виборчих дільниць для переважної більшості виборців. На жаль, колишнє керівництво Міністерства закордонних справ України не дослухалось до подання Уповноваженого ВР з прав людини про створення достатньої кількості виборчих дільниць у тих країнах, де перебуває найбільше наших співвітчизників.

У результаті у Чехії, Греції, Італії, Португалії, Іспанії, Ізраїлі, США, Польщі, Росії, Німеччині кількість виборців на одну дільницю значно перевищила норматив по Україні, іноді на порядок. Так, у Кишиневі (Молдова) на одній дільниці було зареєстровано понад 55 тисяч виборців, у Тель-Авіві (Ізраїль) – майже 40 тисяч, у Німеччині – від 14 тисяч до 20 тисяч виборців на дільницю, у США – від 7 до 16 тисяч, у Москві (Росія) – понад 30 тисяч. При чому у Москві мали голосувати навіть ті громадяни України, які мешкають… у Красноярському краї (а він за територією дорівнює трьом Франціям), Іркутській області, Бурятії, Туві, Хакасії. Ця ситуація не може бути розцінена інакше, як брутальне нехтування конституційними виборчими правами українських громадян, котрі вимушені шукати заробітку за кордоном.

Ніна Карпачова впевнена: обов’язок влади – гарантовано забезпечити реалізацію права кожного громадянина на участь у виборах, де б він не перебував. Цьому мало б сприяти належне функціонування Єдиного державного реєстру виборців України, створення відповідної кількості дільниць за кордоном, максимально наближених до місць перебування українських трудових мігрантів, широка роз’яснювальна робота щодо можливості участі в голосуванні кожного бажаючого нашого співвітчизника, а також запровадження електронної системи голосування, як це прийнято в інших країнах, зокрема Бразилії, на чому неодноразово наголошувала Омбудсман України.

УКРІНФОРМ

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Свято духовності в Сан Дона

Не буде грошей – не буде паспортів