Американські вчені за наслідками експерименту, в якому брали участь 2744 людей, підтвердили гіпотезу про те, що важливим чинником можливості розвитку серцево-судинних захворювань слід вважати не масу тіла, а його форму. Таким чином, навіть невеликі жирові відкладення на животі здатні збільшити ризик серцево-судинних захворювань.
Для жінки межею в цьому є талія обхватом у 80 сантиметрів, пишуть техаські фахівці в спеціалізованому виданні Journal of the American College of Cardiology, а для чоловіків – у 94 сантиметри.
У ході дослідження автори публікації спостерігали за чоловіками й жінками, в яких у ході медичних оглядів і рентгенівських процедур були виявлені ранні ознаки атеросклерозу, – звуження й затвердіння артерій, яке пов’язують з розвитком хвороб серцево-судинної системи, повідомляє Бі-бі-сі.
Потім вони аналізували співвідношення фігури пацієнтів з наявністю або відсутністю симптомів атеросклерозу і з’ясували, що при збільшенні об’єму талії навіть на кілька дюймів збільшується і ризик для кровоносної системи, причому навіть у тому випадку, коли маса тіла залишається в межах норми.
У людей з великим значенням відношення кола талії до кола стегон (waist-to-hip ratios, WHR) ризик кальцієвих відкладень, що свідчать про можливість атеросклерозу, майже удвічі вища, ніж у пацієнтів з низьким показником WHR. І цей зв’язок зберігається навіть за наявності інших чинників риски, таких як підвищений кров’яний тиск, діабет або солідний вік.
“Жир, що збирається на талії, володіє більшою біологічною активністю, оскільки виділяє запальні білки, сприяючі розвитку атеросклерозних пошкоджень тканини, тоді як жир на стегнах, схоже, абсолютно не збільшує ризики серцево-судинних захворювань, – говорить професор Джеймс де Лемос, що керував дослідженням. – Навіть з невеликим черевцем є більший ризик, ніж з плоским животом”.
Співвідношення обхватів стегон і талії впливає на серці більше, ніж маса тіла
Відношення обхвату талії до обхвату стегон, вважають техаські вчені, тісніше пов’язано з ранніми ознаками серцевих хвороб, ніж індекс маси тіла (ІМТ) або обхват талії сам по собі.
ІМТ широко використовується для оцінки так званої ідеальної ваги і є відношенням маси тіла в кілограмах на квадрат зростання в метрах.
“У людей, що страждають від зайвої ваги або ожиріння, підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, – говорить Джун Девісон з Британського серцевого фонду. – Цей ризик підвищується в тому випадку, якщо жир в основному зосереджений у черевній області. І дуже важливо, щоб люди брали до уваги не тільки свою вагу, але й форму свого тіла. Контролювати потрібно і те і інше – і за рахунок менш калорійного харчування, і за рахунок фізичної активності”.
А доктор Іен Кемпбелл, медичний директор добродійної організації Weight Concern, додає, що навіть просте вимірювання обхвату талії може бути корисним в оцінці рівня черевного жиру і ризику серцево-судинних захворювань.
“Краса цього методу в його простоті і в тому, що їм можуть користуватися і пацієнти, і медики”, – говорить він.
В ході досліджень, що раніше проводилися, було встановлено, що обхват талії в 89 сантиметрів у жінок і в 102 сантиметри у чоловіків свідчить про високу небезпеку розвитку діабету та/або серцево-судинних захворювань. А відповідні показники в 81 і 94 сантиметри говорять про значний ризик.