in

Італійська піца. Цікаві факти про які ви незнали

Історія піци налічує вже не одне століття. З’явилася піца на Апеннінському півострові, землі древньої Римської імперії — у сучасній Італії. Слово pizza етимологічно близько з словами piatto (тарілка) і piazza (площа). Чи не правда: плоска, як блюдо, на якому вона лежить, піца і виглядає як декоративна тарілка.

Піца — така знайома кожному італійська страва, з’явилася кілька століть тому на древній землі, колись входила до складу Римської імперії, на дивовижному Апеннінському півострові, схожому на чобіт, де зараз знаходиться сучасна Італія. Називання «pizza» родинно двом італійським словами — «piazza», перекладне як «площа», і «piatto» — так італійці називають тарілку. І дійсно, плоска кругла піца за своєю формою так сильно нагадує саму тарілку, на яку її дбайливо виклав кухар.

Risultati immagini per pizza

З приводу появи піци висунуто чимало версій, їх кількість напевно, навіть перевищує число рецептів улюбленої італійцями страви. Вважається, що ще римські легіонери куштували піцу з овочевими та м’ясними добавками, замінюючи їй шмат звичайного хліба. Піцу, як звичні молочні вироби і традиційні для італійців маслини, куштували плебеї і римські аристократи — патриції. Ні в глибокій старовині, ні в середньовіччі, ні зараз сам ритуал приготування піци не відрізняється особливою складністю — просте тісто і різні добавки, шар тертого сиру і, мабуть все, але вишуканість споживання піци не знає меж.

У день народження Маргарити Савойської палацовий кулінар дон Раффаель Еспозіто разом з дружиною Розиной Бранди приготували величезну піцу, назвавши її «Маргаритою» на честь королеви обох Сицилій, що вважається господинею Везувію. Свято пройшло, а королівська піца полюбилася і королеві, і придворним дамам і незабаром стала їх улюбленим блюдом, справжньою окрасою королівського столу. Незабаром при дворі почали готувати ще два види піци — «Маринара» і «Чотири сезони», а «Маргариту» стали готувати не тільки для королівського двору — цей рецепт встиг завоювати популярність і серед простолюдинів — моряків і рибалок.

Зараз у сонячній Італії відомо більше 2000 найменувань піци, для кожної з яких характерний особливий рецепт, а серед відомих на весь світ «подарунків» Неаполя виділяється звучна неаполітанська пісня, що народився в місті Енріко Карузо — видатний тенор, і розкішна піца.

Risultati immagini per pizza

За словами Олександра Дюма, написаним ще в 1835 році, в кожній піці закладена італійська хитрість і мудрість: окремо помідором і шматком хліба, зубчиком часнику, маленькою рибкою людині не насититися, і тільки збираючи все це разом, в різнокольорову палітру, можна і насититися , і отримати повне задоволення від їжі.

Жителі сонячної Італії — великі любителі подорожей, а разом з ними піца і її рецепти поширилися по всіх європейських країнах, піцерії стали виникати скрізь, де з’являлися неаполітанці. Навіть в найдальші й забуті куточки Старого Свята піца проникала завдяки відважним мореплавцям, купцям з Неаполя, венеціанським купцям і торговцям з Генуї. Вже в XIX столітті завдяки новим переселенцям з Італії піца з’явилася і на території США, але вона прижилася на просторах Дикого Заходу далеко не відразу. Італійців в Америці тоді було зовсім небагато, тому кращі традиції, кулінарні шедеври і рецепти південного народу не могли швидко поширитися по країні, населеній вихідцями з усіх континентів.
Risultati immagini per pizza
І тільки в XX сторіччі шедевр неаполітанської кухні, нарешті, отримує загальне визнання. Неаполітанська піца після першої світової війни перетинає Атлантичний океан, разом з емігрантами-переселенцями вирушаючи з Європи в країни Південної та Північної Америки. І практично скрізь вихідців з Сардинії та Сицилії та інших італійських регіонів до переселення і пошуку нової батьківщини штовхали можливості заробітку.

Але де б італійці не жили, вони завжди залишалися собою, не асимілюючись серед навколишнього населення. Італія, мама і власний будинок завжди займали найважливіше місце в світовідчутті цього південного народу, тому традиції свого народу, національну кухню і все, до чого людина звикає з дитинства, були збережені і на новому місці проживання. Піца стала одним із символів, що нагадує італійцям про залишену далеку напоєну сонцем батьківщину. Вона подається в бідних і багатих італійських сім’ях, будучи своєрідною невидимою ниткою, назавжди зв’язала італійців та Італію. Навіть у важкий для США період Великої депресії, що призвів до фінансового краху багатьох американців, що знизив на порядок рівень життя переважної більшості населення, інтерес до піци і іншим італійським стравам вичерпався. Переваги піци, що готувалася з дешевих і доступних продуктів, швидко оцінили і американці неіталійського походження, піца стала відмінним блюдом, виручаючи бідняків. Тепер піцу їдять і мексиканці, і корейці, і китайці, а кожен народ привносить у неї щось своє.

Risultati immagini per pizza

На швидке поширення піци по північноамериканському континенту, безсумнівно, вплинули нові мережі піцерій, що пропонують доставку піци додому або в контору. Післявоєнна Америка характеризувалася швидким зростанням промислового виробництва, добробут американців росло, з Італії прибували нові переселенці, і все це сприяло розвитку ресторанного бізнесу взагалі і піцерій зокрема. Упакована в коробку піца вже давно стала чимось звичним, одним з атрибутів життя американців.

_____________________________________________

Більше новин:

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Українцям в Італії на повноліття даруватимуть по 500 євро на розвиток культури

В’ячеслав Чурко – український футболіст команди “Фрозіноне” про перші враження гри в Італії