in

Податкова України вийшла на стежку війни

   Усі громадяни України будуть подавати декларації про доходи.

Уже в наступному році подача декларації про доходи може стати обов’язковою для всіх. Згенерована податківцями ідея зараз обговорюється в уряді. І не виключено, що буде підтримана. Оскільки фіскали висувають на її захист вагомий аргумент. “Якщо буде затверджена система загального декларування, ми очікуємо збільшення надходжень від податку на доходи фізосіб рази в три. Ми навіть підготували нову форму декларації, яка спрощена. Ми прагнемо до того, щоб декларація була проста, зрозуміла, і люди не витрачали багато часу на її заповнення”, – повідомив нещодавно директор департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби України (ДПС) В’ячеслав Бусарєв. Згідно з бюджетним законом на поточний рік від податку на доходи фізосіб в держскарбницю має надійти близько 7,2 млрд. грн. Відповідно, якщо ДПС вдасться лобіювати свою пропозицію, в бюджеті-2013 за цією статтею доходів можна буде сміливо планувати 21,6 млрд. грн.

На перший погляд ініціатива ДПС виглядає безперспективною. Адже в більшості випадків податок на доходи утримують податкові агенти. Відповідно, подача декларації повинна перетворитися на порожню формальність. “При цьому в період подання декларацій багаторазово збільшиться навантаження на податкові органи, що, можливо, зажадає розширення їх штату, а значить і бюджетних витрат на його утримання. Доведеться створювати додаткові реєстри майна або забезпечити приєднання податкової до вже існуючих баз даних, щоб фіскали могли перевірити задекларовані відомості. Крім цього роботодавців, швидше за все, також зобов’яжуть надати додаткові відомості про доходи співробітників. У тому числі із зазначенням точних сум утриманих податків”, – вважає керуючий партнер ЮФ “Можаєв і партнери” Михайло Можаєв.

Насправді ж тотальне декларування дозволить податковій виявити одержувачів неофіційних доходів і змусити їх наповнювати держскарбницю. Першими під удар можуть потрапити трудові мігранти. За даними НБУ, в минулому році вони перерахували на батьківщину $1,890 млрд., що складає більше 1% вітчизняного ВВП. У порівнянні з 2010 роком, зростання склало більше 21%. За приблизними підрахунками, нелегально працюють за кордоном і, відповідно, не платять податків не менше половини наших “заробітчан”. Стягнувши податки з засвічених ними заробітків, в держскарбницю можна буде залучити додатково близько 1,3 млрд. грн. До слова, на доходи гастарбайтерів держава зазіхає давно. Ще в 2009 році їм запропонували масово реєструватися на батьківщині платниками єдиного податку та сплачувати внески до пенсійного фонду нібито для того, щоб забезпечити собі пенсії в майбутньому. Проте “заробітчани” залишилися байдужими до проявленої чиновниками турботи.

Ще одним додатковим джерелом наповнення скарбниці повинні стати представники тіньового сектора зайнятості – репетитори, домробітниці, няні, сантехніки та інші фрілансери. Вказівка в декларації повної відсутності доходів навряд чи позбавить їх від уваги податківців. У ДПС пояснюють, що мають намір аналізувати ідентифікаційні коди громадян, вичислювати тих, хто довгий час не декларує ніяких доходів, і з’ясовувати, за які кошти вони існують.

Під приціл податкової можуть потрапити і працівники, які отримують зарплати в конвертах. “Зрозуміло, що роботодавець податок на доходи з таких виплат не утримує, і одержувач, швидше за все, у податковій такий дохід теж не декларує. Якщо ж подавати декларації зобов’язані будуть всі, то податковій полегшується робота, зокрема, з доведення і можливості залякування наслідками у разі зазначення недостовірних даних. Наприклад, якщо людина взагалі не показує доходу, то виникає питання, з чого вона живе. Та й відповідальність за завідомо недостовірне зазначення даних в декларації може налякати і примусити частину таких осіб все ж відображати якісь доходи в декларації”, – пояснює старший партнер юридичної фірми “КМ Партнери” Олександр Мінін. Відповідно до Податкового кодексу за недостовірно зазначені в декларації відомості , якщо такі спотворення призвели до заниження податків, передбачений штраф в розмірі 25% від різниці між податковим зобов’язанням, розрахованим податковим органом і реально сплаченим фізособою. При повторному порушенні штраф становить 50% від цієї різниці, за третій раз порушникові доведеться віддати 75% вказаної суми. Більше того, доплачувати можуть змусити і тих, хто чесно заплатив всі податки. Скажімо, громадяни, які працюють за сумісництвом і на обох роботах отримують зарплату, що підлягає оподаткуванню за ставкою 15%, і роботодавець чесно відраховує за них всі обов’язкові платежі. Але в підсумку загальна сума отриманого доходу може перевищити обумовлений поріг, і тоді декларанту доведеться доплатити податок вже за ставкою 17%.

“Введення загального декларування також дозволить фіскалам встановити реальне майнове становище громадян. Адже в деклараціях крім отриманих доходів вказується також наявне в особи майно. У деяких випадках у податківців можуть виникнути питання про джерела доходів.

Зупинити податківців може лише парламентська більшість, яка завжди виступала проти декларацій для родичів, на яких записано все їхнє майно.

http://news.finance.ua/

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Італія прийняла додаткову програму скорочення бюджетних витрат в 2012 р. на 4,5 млрд євро

Легалізація 2012 стала реальністю