in

На екрани Італії вийшов антинациський фільм «В темряві»

  Щоб вийти із темряви геноцидів. До міжнародного Дня пам’яті жертв нацизму та Голокосту на італійські екрани вийшгов фільм «В темряві», дія якого відбувається у Львові

Здавалося б історичні факти є об’єктивною дійсністю, та їх інтерпретація на відстані часу, чи з точки зору різних націй, втрачає свою однозначність; цифри та події стають об’єктом дослідження та тлумачень. На сторінках історії, навколо яких точаться суперечки, є трагедії і українського, і польського, і єврейського народу.
Якщо негацію Голокосту подолано зусиллями науковців та архівістів, питання Голодомору в Україні, чи україно-польських відносин залишаються відкритими. Безсумнівним є те, що війни та етнічні чистки це не просто історичні категорії, це події, у яких поплатилися життям мільйони людей, це трагедії цілих народів.
Щороку 27 січня в світі відзначається День пам’яті жертв нацизму і Голокосту та віддається честь тим, хто ризикуючи власним життям захищав переслідуваних. У цьому році на широкі екрани Італії вийшов фільм «В темряві» (In Darkness), польської режисерки Аґнєшки Голланд, відомої своїми попередніми роботами про Шоа. Він розповідає про долю групи євреїв в окупованому Львові, в той час території Польщі.

Серед акторів стрічки – Алек Мінчер, що народився у Львові у сім’ї польських євреїв. Його батьки переїхали до Варшави, а далі доля привела актора в Рим, де він живе разом із сім’єю. Про свої враження про участь у фільмі він поділився із «Українською газетою».

«Кінокартина розповідає про десяток дорослих та дітей, які знайшли прихисток від німецьких окупантів у каналізації. Вижити в темноті, серед стоків і щурів їм допомагає дрібний злодюжка, інспектор водоканалу, разом із своїми друзями, в обмін на гроші і фамільні коштовності, а далі – задарма. – розповідає актор – Українці у фільмі є і серед позитивних, і серед негативних героїв: жінка- базарна продавчиня, яка стоїть на стороні євреїв, та поліцейський СС, що займається полюванням на них».

«Цікавим у фільмі є мова, якою говорять її головні герої, це – діалект львівських євреїв, який практично зник із вжитку. А також лінгвістична поліфонія діалогів (німецька, ідиш, польська і українська), яка свідчить про мультиетнічність Західної України того часу». – продовжує Мінчер.

«В даний час існує багато полемік, що до україно-польських відносин в часи Другої Світової Війни. Та хочеться згадати українського Митрополита Андрея Шептицького, який активно протистояв винищенню євреїв та надіслав відкритий лист до Гіммлера з протестом проти винищення євреїв.» – Завершує актор.
Стрічка є екранізацією роману “В каналізації Львова” Роберта Маршалла. «В темряві» знову звертає увагу глядача на темну сторону людства, що циклічно породжує самовинищення у різних точках Землі.

Прем’єра плівки відбулася Торонто в 2001 році, одержала приз глядацьких симпатій на 20-му щорічному міжнародному фестивалі кіно в Сент-Льюїсі. Вона є головним польським кандидатом на Оскара в номінації «Найкращий неангломовний фільм».

Маріанна Сороневич

 

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

«Пригоди зірочки-матрьошки у Римі», нова книга Валентини Виноградової

Українців засудили за нелегальне володіння зброєю