in

Заробітчани часто стають жертвами родичів-шахраїв

Олена з Кельменців на заробітки до Італії поїхала 2003 року. Через рік чоловік звернувся до суду і розірвав шлюб без її згоди. А тепер, хоча колишнє подружжя не живе разом вже п’ять років, він вирішив поділити житло через суд. Будинок, в якому мешкало подружжя, Олені подарував батько. Він же і написав до редакції листа, захищаючи доньку… У цьому випадку суд виявився на боці жінки. Але часто трапляється, що, повернувшись із заробітків, заробітчани несподівано можуть виявити, що втратили і сім’ю, і житло.

 

Розірвати шлюб без згоди другої половини не так складно. Наприклад, чоловік заробітчанки подає на розлучення. Із зрозумілих причин дружина на судове засідання не приходить, на друге – також. Далі дають оголошення про запрошення в суд і зрештою справу розглядають без дружини. Рішення суду, звісно, ніхто не оскаржує і через 10 днів воно набуває чинності.

На відміну від штампу в паспорті з майном все значно складніше. Як пояснив Василь ІЛАЩУК, правознавець, заступник голови обласної організації Всеукраїнського громадського об’єднання «Правозахист», майно, отримане за договором дарування, у спадок або набуте до укладання шлюбу, поділу не підлягає. Але в кожному конкретному випадку свої тонкощі. Якщо за час спільного проживання подароване майно суттєво вдосконалили, наприклад, добудували ще кілька кімнат, тоді друга половина може претендувати на майно, нажите в шлюбі.

Крім того, якщо квартира чи інше майно придбано за час проживання (більше п’яти років) у цивільному шлюбі, в суді також можна відстоювати свою частину.

За словами Василя Ілащука, нині чимало випадків, коли люди, повертаючись із-за закордону, виявляють, що взагалі залишилися на вулиці, оскільки їхню квартиру продали.

Наприклад, подружжя купило квартиру, причому не важливо, на кого вона оформлена. Потім жінка поїхала за кордон, спілкується з чоловіком по телефону і навіть передає гроші. А він, натомість, звернувся до суду про визнання дружини зниклою безвісти… Згодом чоловік як спадкоємець набуває право власності на квартиру і продає помешкання.
Інколи вдаються до ще витонченішого шахрайства: від імені людини, яка насправді перебуває за кордоном, роблять довіреність. Український паспорт заробітчани залишають вдома, саме цим документом і можуть скористатися, видавши за власника іншу людину.

Такий випадок пригадує Василь Ілащук в Чернівцях, коли дружина замість свого чоловіка привела до нотаріуса підставну особу, і вони оформили довіреність на управління всім майном на жінку. Справжній чоловік натомість був за кордоном. Жінка продала трикімнатну квартиру і виїхала. А до суду звернувся батько від імені обдуреного сина, щоби визнати договір купівлі-продажу недійсним. При цьому нові власники квартири, які, не підозрюючи про шахрайство, купили це житло в кредит, зараз залишаються без грошей, без житла. Тільки з позикою, яку все одно потрібно сплатити банку.
Важливо знати

Перед тим, як виїжджати за кордон надовго, варто проконсультуватися з фахівцями щодо захисту своїх майнових прав.
Щоби підстрахуватися, можна, наприклад, накласти арешт на майно. Заборонити його відчуження в будь-який спосіб.
Попросити надійних людей (друзів, родичів тощо) слідкувати за помешканням.

Марина КАРАСЬОВА

http://www.molbuk.com

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Глобалізоване Плужне

«Ми були, як собаки, дивилися в очі, ніби все розуміли, а сказати не могли…»