Працюю в Італії, доглядаю стареньку сеньйору, як тисячі моїх землячок з України, вже 10 років минуло. І кожен рік, як дзвін, б’є у твоє сумління: не забувай рідного- пам’ятай, хто ти; не забувай про нашу душу- пам’ятай українську пісню; не забувай запаху материнки- пам’ятай традиції свого народу. Той дзвін ” пам’ятай- не забувай” породив у мені бажання діяти. Самій! І один у полі воїн, якщо поле- не бою!
На жаль, нічого українського не знайшла у Модені: ні товариств, ні асоціацій, ні організацій. Не сподіваючись на ідеї-проекти- програми зверху, почала діяти знизу. Перший крок- Центр іноземців у Модені, де запропонувала свої моно-вистави, лекції, практичні заняття з писанкарства, фото-виставки.
І пішло-поїхало!
2004 рік- вечір української культури у м. Сассуоло ( провінція Модени), де моя розповідь про Україну переривалася музикою Мирослава Скорика ( партія фортепіано- українка Ольга Ратушняк)
2005 рік-українська греко-католицька церква у Модені, свято писанки; презентація української культури у турецькій мечеті; вистава про богиню Берегиню в одному з округів Модени, режисер- італійка Елена Беллей.
2006 рік- співпраця з новоствореною італійсько-українською асоціацією ” Київська Русь”: писанкарство, виставки вишиванок, різдвяна вистава, українська дискотека, українська традиційна кухня.
2007 рік- співпраця з італійською культурною асоціацією ” Зустріч” ( ” L’incontro”),що почалася зі знайомства з українською народною казкою ( на щастя, в Італії вийшла друком книга італійською мовою наших казок: L. Pompeo. Fiabe ucraine- Lecce: Besa Editrice, 2002). Далі- вже традиційне заняття з писанкарства, до якого підготувала брошурку для італійських учнів з поясненням символів і кольорів на писанці. На Різдво залучила іноземців до знайомства з цим святом, присутні почули мовою оригіналу колядки Польщі, України та Росії, смакували традиційні страви, брали участь у древніх обрядах ( внесення Дідуха, сценка з Козою).
2008 рік- додала ентузіазму книга Оксани Пахльовської “Ave, Europa!”, де автор наголошує: “Ми будемо потрібні іншим, коли ми будемо потрібні нам!” Отож, створила свою культурну асоціацію ” Диво-писанка” ( ” Magica pysanka”) з метою популяризувати українське серед українців та іноземців. У назві присутнє слово Диво. Диво- сильне слово, красиве слово, співзвучне з древнім українським богом Дивом ( співається у веснянці: ” Ой, Див-Ладо сіяли, сіяли…”). Я люблю ці два слова: диво і писанка ( диво- моя донька, що творить чудо-писанки), мені потрібні ці слова, як і інші: Лад, Любов, Баба, Дідо, Дух, Дідух…Вони випромінюють енергію, заспокоюють( умиротворюють). Мені потрібна українська вишивка ( всі заощадження ідуть на придбання автентичних сорочок). Відчуваю потребу скуповувати книги італійською мовою про Україну, поезію, прозу (маю переклади М. Гоголя, Ю.Андруховича, Л. Костенко, формую власну бібліотеку з писанкарства іспанською українською, англійською мовами).Відчуваю себе важливим кільцем у ланцюжку, що поєднує минуле, сучасне і майбутнє. Цей ланцюжок повинен бути сильним, і це залежить САМЕ ВІД МЕНЕ!
2009 рік- знайшла однодумців: українців, італійців, полячок, бразилійок, аргентинок, з якими продовжила традиційні заняття з писанкарства.
2010 рік- спільно з інститутом ( istituto superiore d’Aplomb) провела лекцію з української етнографії, традиційне заняття з писанкарства.
2011рік- читання українських казок італійською мовою ( вийшла друком нова книга казок” Лицарі короля Лева”: S. Gallo, T. Gordienko. I cavaglieri di Re Lev- Roma: Sinnos Editrice, 2010),писанкарство.
2012 рік- на запрошення археологічного та етнографічного музею Модени провела писанкарство та моно-виставу у романському лапідарії ( можна побачити на You Tube під назвою Pysanka in museo civico di Modena. Magica pysanka). Провела презентацію книги про Украну італійського журналіста Массиміліано Ді Паскуале ( Massimiliano Di Pasquale ” Ucraina terra di confine”, Il Sirente, 2012).
Отож, роблю свою роботу із задоволенням, із задоволенням прозвітувала, висвітлюю це в інтернеті: Однокласники- Галина Гевко( Балім), Facebook- Halyna Hevko, You Tube- Ukrainian pysanky. Magica pysanka a Modena), створила свій сайт, який ще потрібно наповнити інформацією( www.magicapysanka.org).
Гевко Галина Василівна