in

Руслан Семенченко: “Головне – подолати наслідки трагедії в Абруццо”

Ексклюзивна розмова із радником з консульських питань Консульського відділу Посольства України в Італії у Римі Русланом Семенченком

16 квітня 2009p. радник з консульських питань Руслан Семенченко та радник Посольства Василь Швець відвідали регіон Абруццо і провели зустрічі з представниками італійської влади та постраждалими українцями. У ході поїздки представники Посольства також відвідали два наметових містечка: Д’Арні та Сант Ілія, де зараз проживають відповідно 16 та 5 українців. Представники Посольства пересвідчились, що постраждалих громадян забезпечено усім необхідним, зокрема, теплими речами, триразовим харчуванням та мобільним зв’язком для безкоштовних дзвінків в Україну.

 

 

– Пане раднику, скільки українців постраждало від землетрусу?

– Під час землетрусу в регіоні Абруццо 6 квітня цього року загинуло дві громадянки України. Одна із них – дівчинка 8 років. Її поховали на цвинтарі міста Аквіла. Тіло іншої дівчини (18 років) було відправлено для поховання в Україну за рахунок Української держави, коштивиділило Міністерство закордонних справ.

На жаль, загальної кількості громадян України, потерпілих в регіоні, досі невідомо. Італійські компетентні органи, поліція, карабінери та регіональне управління цивільного захисту населення в Італії зараз уточнюють загальні списки людей, в тому числі громадян інших країн, які постраждали у наслідок стихійного лиха. Кожен громадянин, який проживав на території регіону Абруццо, має звернутися до найближчого відділення поліції, карабінерів чи регіональне управління цивільного захисту населення, та зареєструватися. Тільки після того, як відбудеться реєстрація усіх громадян, можна
буде дізнатися про загальну кількість громадян України, які перебували в регіоні.

– Чи можливо прослідкувати кількість українців в Абруццо за консульським обліком?

– На жаль, ні! Це якраз дуже важливе питання. Багато громадян в регіоні запитували, чому консульство досі не виявило усіх громадян, які там перебували. Під час поїздки працівників Посольства до постраждалого регіону з’ясувалося, що жоден із громадян України, які прийшли на зустріч із представниками дипломатичної установи, не
перебував ні на тимчасовому, ні на постійному консульському обліку. Тобто інформація в Посольстві про місце їхнього проживання була повністю відсутня.

Потрібно взяти до уваги, що в місті повністю зруйновано будинок Префектури і знищено всі бази даних поліції та лікарень. Зараз баз даних про громадян, не тільки України, але й Італії, не існує. Вони створюються заново на підставі звернень громадян за реєстрацією. Не знаючи адреси проживання, через відсутність реєстрації на консульському обліку, нажаль, не було і зараз немає можливості з’ясувати кількість громадян України, які постраждали внаслідок зем летрусу.


– Можемо скористатися можливістю і закликати наших громадян ставати на консульський облік…

– Звичайно. Громадяни України вважають достатньою реєстрацію на території Італії в італійських органах.
Проте ця реєстрація проводиться згідно з італійським законодавством, а реєстрація згідно з українськими законами – бажана, але добровільна. Реєструватися в консульстві слід для того, щоб ми, по-перше, мали інформацію про місце проживання наших громадян, а, по-друге, – щоб вони ж мали право брати участь у виборах. По-третє – люди, які стоять на консульському обліку, незалежно – тимчасовий він чи постійний, – у випадку втрати документів можуть у консульстві підтвердити свою особу і громадянство без відповідного запиту до компетентних органів України. Дуже важ-
ливо, щоб усі громадяни України, які проживають на території Італії, були зареєстровані в консульських установах України в Італії: або у Генеральних консульствах у Мілані чи Неаполі, або у консульському відділі Посольства України в Італії у Римі.


– У яких умовах живуть українці, які залишилися у регіоні?

– Вони живуть в однакових умовах із італійцями. В самому місті Аквіла створено 120 наметових містечок, там розміщено понад 33 тисячі громадян, в тому числі і з України. Також понад 22 тисячі громадян розміщені в різних містах регіону Абруццо.
Загальна цифра потерпілих – понад 55 тисяч. Ми постійно контактуємо із італійськими компетентними органами, збираючи інформацію про наших співвітчизників. Щойно вона стане відомою, її оприлюднять.
Умови, як я сказав, у всіх однакові. Люди забезпеченні житлом, харчуванням, речами першої необхідності.
Важливо, що для гуманітарної допомоги, яка надається громадянам, приймаються тільки нові речі, а також гроші.


– Як Посольство допомагало потерпілим від землетрусу?

– Окрім того, що я вже сказав (оформлення формальностей із відправкою тіла загиблої на Батьківщину), представники
Посольства виїхали на місце події, зустрілися з керівництвом постраждалих регіонів. Зокрема із префектом про-
вінції Пескара, заступником мера міста Пескари та з керівництвом регіонального управління цивільного захисту населення регіону, а також працівниками імміграційного відділу квестури міста Аквіла. Дві громадянки України у завалах втратили документи, ми посприяли їм в оформленні паспортів для виїзду за кордон.

– Чи були серед постраждалих українські нелегали та як повелася італійська влада у їх відношенні?

На жаль, станом на сьогодні невідомо, чи були нелегали серед постраждалих. Повної інформації немає ні в Посольстві, ні в італійських органах влади. Натомість що стосується нелегальних іммігрантів, які перебували на місці події, італійські компетентні органи запевнили представників Посольства в тому, що найближчим часом не планують депортації громадян України, які постраждали внаслідок землетрусу.

– Серед людей які прийшли на зустріч із представниками Посольства були нелегали?

– Ні, не було. Не виключаємо можливість, про що також наголошувалось і представниками офіційної регіональної влади Італії, – цим людям буде надано тимчасовий дозвіл на проживання в Італії, своєрідна мікросанаторія, за умови, що вони мають роботу.

– Дякую за розмову, сподіваюся, що у майбутньому ми продовжуватимемо співпрацю для оперативного та компетентного інформування громадян України в Італії

Розмовляла
Маріанна СОРОНЕВИЧ

Державна “тета” з-за кордону?

Запроваджується реєстр посередників між культурами