in

Український уряд закликають допомагати співвітчизникам, які поневіряються закордоном

Україні варто виділити кошти на допомогу своїм громадянам, які нелегально перебувають у країнах ЄС. Євросоюз може взяти участь у фінансуванні таких програм: допомагати добровільно вертатися – дешевше, ніж депортувати.
У країнах Європейського Союзу, за оцінками неурядових організацій, перебувають десятки, а може й сотні тисяч нелегальних мігрантів з України. Офіційної статистики немає. У Брюсселі спонукають уряди країн, де перебуває значна кількість нелегалів, виділяти гроші на допомогу тим, хто хоче добровільно повернутися на батьківщину. Відповідна програма вже декілька років діє у Німеччині.

Нині саме завершується дворічний пілотний проект ЄС «Сатурн», в рамках якого кількасот українців після добровільного повернення отримали стартову допомогу. Близько п’ятдесяти людей повернулися з Німеччини, майже двісті осіб – з Польщі. Головна мета проекту полягала у тому, аби дати людям можливість «стати на ноги» на батьківщині, розповів Deutsche Welle координатор Фолькер Теґелер. Комусь допомогли розпочати свою справу, приміром відкрити перукарню або купити трактор, в інших випадках надавалася допомога у пошуку роботи або підвищенні кваліфікації.

Допомога благодійних організацій

Тепер грошей ЄС більше немає. Однак мігрантам у Німеччині і надалі допомагатимуть благодійні організації в рамках проекту Heimatgarten, розповідає Теґелер. «У великих містах Німеччини працюють шість офісів Heimatgarten, до яких можуть звертатися за консультацією ті, хто потребує допомоги. Два офіси є у Польщі – у Щецині та Вроцлаві. На жаль, дуже бракує офісу на Сході Польщі. Ще одна проблема – у Польщі немає грошей. Натомість у Німеччині консультанти допомагають отримати гроші від держави на квитки та інші витрати, пов’язані з поверненням», – каже Фолькер Теґелер.

У Німеччині діє програма «амністії» для нелегалів. Благодійні організації організовують мігрантам всі необхідні папери, які дозволяють без штрафних санкцій залишити країну. Добровольці, яким набридло жити поза законом, можуть анонімно попросити допомоги у будь-якій соціальній установі: у церковній громаді, або у лікарні. Головне, каже Фолькер Теґелер, не йти «здаватися» прямо у поліцію. Поліцейські за законом зобов’язані заарештувати і депортувати нелегала.

Євросоюз дасть гроші. Якщо Київ теж щось виділить

Однак депортація – складана бюрократична процедура. До того ж і дорога. Саме тому існують програми підтримки «добровольців». Наскільки дієвою може бути така допомога, засвідчив пілотний проект «Сатурн». Аби використати зібраний досвід і напрацювання соціальних структур у Німеччині, Польщі та Україні, потрібно шукати нові фінансові можливості, каже Фолькер Теґелер. На його переконання, українська влада не має права ігнорувати проблеми українців, які через скруту нелегально подалися за кордон у пошуках кращої долі.

Фінансування допомоги мігрантам з української сторони допомогло би залучити гроші Європейського союзу, каже координатор проекту «Сатурн». «Євросоюз завжди очікує, що отримувач допомоги має робити свій внесок. Якщо Україна постійно казатиме «у нас нічого немає», це погана передумова для довгострокової співпраці з ЄС. Україна має допомагати своїм громадянам почати нове життя на батьківщині. Якщо кошти виділятимуться, Європарламент та Єврокомісія не залишаться осторонь і зроблять свій внесок у такі проекти», – переконаний Теґелер.

Зрештою, від таких проектів виграли би і Україна, і країни ЄС. Але головне – люди, які поневіряються за кордоном, часто стаючи жертвами злочинців.

Німецька хвиля

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

«Живий товар» до Німеччини не довезли

Як приїхати в Італію на лікування?