in

Новий фемінізм чи сором України? – Слідами Femen у Західній Європі

Реакція на їхній протест-провокацію різна. Одні кажуть, що вони шкодять іміджу України, інші вважають їх втіленням нового фемінізму. У русі Femen вислуховують похвалу і критику, а також планують нові акції в Європі.

Галерея:

 

Протест Фемен у Римі

Протест Фемен у Ватикані

Швейцарія, Італія, Ватикан, Франція – ці країни ввійшли до маршруту осінніх акцій протесту українського феміністичного руху Femen. Акції дівчат, які традиційно супроводжуються роздяганням-провокацією, були спрямовані проти відомих своїми сексистськими скандалами політиків Сильвіо Берлусконі й Домініка Строс-Кана, а також проти патріархальної пропаганди Ватикану й проституції.

Перебіг акцій був різний. У Ватикані дівчат затримала поліція, у Швейцарії та Франції правоохоронці їх не чіпали. Різними виявилися й відгуки про євро-тур Femen. Але якими були цілі? «По-перше, ми хотіли презентувати Україну в Європі. Тому що, на жаль, наш президент, не може нормально це робити», – пояснила в розмові з Deutsche Welle одна з головних активісток Femen Олександра Шевченко.

Дівчина каже, що рух прагнув донести до європейців, що люди в Україні хочуть жити в справді європейській країні і прагнуть вступу України до Євросоюзу: «Українці хочуть жити так, як живуть європейці, на таких самих демократичних засадах, з верховенством права», – наголошує Олександра.

«Ми потрібні Європі»

Водночас, за її словами, за майже чотири роки своєї діяльності Femen зрозуміли, що їм вдалося створити нову течію фемінізму – фемінізм сексуальний, секстримізм, як називають його українські активістки, який цікавий і потрібний Європі. «Тому друга мета наших новітніх акцій у Європі – це презентувати новий фемінізм, нових українських амазонок-феміністок. Третя ж ціль – це розповсюдити нашу ідею по всьому світу – не лише в межах України. Ми хочемо зробити жіночий рух Femen міжнародним», – каже Олександра Шевченко.

Тобто, пояснює активістка Femen, вони прагнуть, аби одного дня жінки з різних країн «роздягалися заради протесту й заради своєї країни й доводили чоловікам і всьому світові, сексуальність – це жіноча зброя, яку жінки мають право використовувати, аби відстоювати свої ідеї й права».

Українки в Італії обурені

Месиджи й цілі Femen, схоже, не всі зрозуміли в Італії. Принаймні багатотисячна громада українських заробітчанок сприйняла виступи оголених українок у Римі та Ватикані як величезну шкоду іміджу України й українських жінок. Головний редактор «Української газети» в Італії, Маріанна Сороневич, у розмові з Deutsche Welle розповіла, що до неї дійшли через інтернет й особисті контакти майже виключно негативні відгуки від українських жінок. «Вони висловлюють безмежне обурення. Тут, в Італії, усі зараз фактично борються за виживання в часи економічної кризи. Тому голосно протестувати проти цього руху не будуть. Та й саме явище Femen навряд чи заслуговує на це. Адже воно – радше скандал і шоу», – каже Маріанна.

Щодо італійців, то вони сприйняли все радше як жарт, як фрік-протест, який не має за собою ані політичних наслідків, ані політичного змісту, вважає редактор «Української газети» в Італії. «Італія й Ватикан – це дуже пуританські країни, в яких важливу роль відіграє захист моралі. Якщо ж переглянути запис виступів Femen, то видно, що дівчатам не вдалося нічого сказати італійцям, окрім тих гасел, що вони тримали в руках. Тому залишилася тільки форма – оголені тіла й перекривлені обличчя. Фактично, в цих протестах просто не було змісту», – ділиться своєю думкою українка з Рима.

У Femen таку реакцію українок вислуховують, але не розуміють. Олександра Шевченко розповідає, що їхні акції як в Італії, так і в інших країнах Європи, мали широкий резонанс, а також багато солідарних і позитивних відгуків. Навіть просто від перехожих на вулицях. «Нас упізнавали за логотипом Femen на футболках і казали: «Дівчата, можна вам потиснути руку, ми знаємо, що ви проти секс-туризму, проти проституції». Тобто месидж дійшов, месидж зрозумілий. А те, що хтось там задивляється тільки на наші груди… То таке, нічого страшного немає, нехай пишуть, нехай задивляються. Головне, що месидж дійсно доходить», – наголошує Олександра.

«Femen – це новий фемінізм»

Перед протестом Femen проти Строс-Кана в ПарижіBildunterschrift: Перед протестом Femen проти Строс-Кана в ПарижіУ тому, що месидж Femen таки чують на заході Європи, переконує і найвідоміша німецька феміністка, головна редакторка часопису ЕММА Аліс Шварцер. Вона розповіла Deutsche Welle, що вже два роки із захватом стежить за діяльністю українського руху. «Від самого початку вважаю просто чудовим те, що вони роблять. Адже про новий фемінізм багато говорять, але його ніхто не бачить! А ця група жінок з України демонструє нам, що, власне, є новим фемінізмом. З доброю порцією сарказму й мужності вони перевертають сексизм й перетворюють їхні тіла на зброю проти нього», – каже Шварцер.

Використання порнографічних кліше під час акцій протесту Femen, німецька феміністка вважає абсолютно виправданим. «Вони ніби кажуть: ОК, ви охоче фотографуєте жінок з оголеними грудьми. То ми вам їх покажемо, тільки й примусимо вас у такий спосіб вислухати наші вимоги», – каже Аліс Шварцер.

Аліс Шварцер – головна редакторка феміністичного часопису EMMA Bildunterschrift: Аліс Шварцер – головна редакторка феміністичного часопису EMMA Німецький феміністичний часопис ЕММА ще до акцій Femen у Європі запланував велику статтю про цей український рух.  Вона навіть вийде титульним матеріалом наступного номера журналу в грудні. А про останні акції Femen у Західній Європі Аліс Шварцер багато чула. Особливо вона вирізнила протест проти проституції в Цюриху та виступ проти Строс-Кана в Парижі.

«Я мушу сказати: француженки й американки вже упродовж місяців говорять і протестують проти цього скандалу, але жодна жінка на Заході не наважилася на те, щоб у такий іронічний спосіб відкрити людям очі на те, що відбулося. А кілька українок змогли це зробити. І так, що всім зрозуміло – недостатньо просто роздягтися. Треба знати, навіщо це робити. І треба це робити так впевнено й самовпевнено, як Femen», – каже Шварцер.

Гордість, а не сором України

Німецька феміністка вважає нісенітницею думку про те, що Femen шкодять іміджу України. «Навпаки! Україна має гордитися цими жінками. Немає більш переконливих і самовпевнених протестів, ніж ті, які проводять Femen. Проблема тільки в тому, що іронія і сарказм – це зброя, яку розуміють не всі», – переконана Шварцер.

Водночас українки з Femen  сподіваються, що їх розумітимуть і підтримуватимуть дедалі більше людей у світі. «Жінкам потрібно об’єднуватися, бо ми звикли бути конкурентками в житті. А нам потрібно консолідуватися, об’єднуватися і виступати всім разом. Жіночої солідарності нам бракує. Якщо німецькі, французькі, українські та інші феміністки об’єднаються, то до 2017 року, як ми жартуємо, до століття російської комуністичної революції, нам вдасться провести всесвітню феміністичну революцію», – розповідає Олександра Шевченко. Femen  вже запланував нові гучні акції. Зокрема незабаром – у Нью-Йорку, а десь навесні активістки планують протести й у Німеччині.

Автор: Леся Юрченко
Редактор: Тетяна Бондаренко

 

Дивіться також:

FEMEN: “70% українок в Італії працюють домогосподарками та проститутками” (ВІДЕО, частина 1.)

FEMEN: “70% українок в Італії працюють домогосподарками та проститутками” (ВІДЕО, частина 2)

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Solo aria. Італiйська замальовка Лесі Романчук

Українські заробітчани в кризовій Італії