in

Свято матері зі «Щедриком». У Венеції та Віченці виступав дитячий хор зі Стрия

   11-13 травня пройшов концертний тур по Північній Італії дитячого зразкового хору «Щедрик» (диригент Віра Лисик, концертмейстер Іван Лисик), що при стрийській дитячій хоровій школі «Щедрик» (директор Роман Буник).

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Їх приїзд став можливим завдяки запрошенню і сприянню колишнього першого директора цієї хорової школи (одної з п’яти подібних, що існують на Україні), закордонного українця, теперішнього голови української культурної асоціації «Червона калина», що у м. Местре, Миколи Брика. Великий день для колишнього педагога-хормейстера – бачити учнів свого дітища у співочій сонячній Італії. Справжнім святом і честю для усієї родини Бриків було зустрічати, опікуватися та супроводжувати шановних гостей.

У суботу, 11 травня, хористи взяли участь у суботньому богослужінні українських греко-католиків у м. Віченца (о. Василь Кишинюк), після якого виступили перед присутніми з концертом. На святі були присутні Почесний консул України в Італії Марко Тозон та радник Голови Верховної Ради України Микола Петренко, який перебував у в Італії у неофіційній поїздці.

Сердечно старалися українці, що проживають у Віченці, а саме: Анна Паров’як, Марія Іванченко подружжя Іван та Любов Пихальські, Рімма Польова та інші, створити максимальні зручності для гостей.

Свої книжки («Богом дане тобі ім’я» та «Любов збудує Україну!») презентував львівський поет Роман Голубович. Він – автор слів пісні «Любов збудує Україну» (музику написала Г. Рицар-Кіс на мотив З. Долинської). У 2006 році в органному залі м. Львова у виконанні муніципального хору «Гомін» (керівник Олег Цигилик) відбувся дебют музичного твору. А Василь Савчишин, учень ЗОШ № 3 м. Дрогобича, за виконання пісні «Любов збудує Україну» отримав Диплом переможця Всеукраїнського конкурсу «Пісня серця» (Львів, 2006 р.). З великим успіхом виконував її у 2007 р. у тритижневому турне по Італії та Іспанії, у якому він перебував із знаними українськими виконавцями Степаном Гігою та Іваном Поповичем.

Любов збудує Україну!
Любов збудує цілий світ!
Коли ж це буде? Нині, завтра…
Коли розстане в душах лід!
Лід зла, зневіри і гордині,
Що є бідою Україні.
То ж станьмо, люди, як Одно,
Любов є рятівне зерно!

Приспів:
Любов збудує Україну!
Любов збудує цілий світ!
Любов є справжня Божа ласка!
Любов – рятунок від всіх бід!
Єднаймось, люди, Божі діти!
В любові, знай, нема кінця!
Любов’ю слід щомить радіти!
Любов від Бога, від Творця!
Повсюди війни, смерть і гріх.
Чути стрільбу, де ж радість, сміх?
Знай, найміцніший в світі цім
Лише любов збудує дім!

Безвір’я тягне нас на дно.
Бог і любов – це є Одно!
Любов – поняття золоте,
Солодке, п’янке і святе.
Любов відкине, відмете
Увесь непотріб з душ і тіла.
Божі слова є і про те…
Лише б любити ми зуміли!

Любов – єдиная дорога
Як до людей, так і до Бога!
Люби! І зникне гріх й тривога.
Любов є вічная підмога
    Людям в щоденному житті.
З любов’ю вчинки – саме ті,
Щоб Господа нам величати!
Любов’ю можна все сказати!

Поет серцем сприймає проблеми заробітчан. Адже і його син Андрій ось уже 13 років, як живе в Іспанії. У творчому доробку Романа Голубовича понад дві тисячі віршів. Сто з них він присвятив тим, хто змушений був покинути домівки й податися на заробітки у чужі краї.

З сольними номерами виступав молодий талановитий вокаліст, студент третього курсу Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка – Михайло Малафій. Учасник ансамблю «Вишиванка» при львівській філармонії, вокально-хореографічного ансамблю «Галичина», соліст хору «Гомін» (диригент Олег Цигилик), він неодноразово перемагав в українських та інтернаціональних конкурсах вокального мистецтва. Це не перший його приїзд до Італії. Учень знаного вокаліста-хормейстера Олега Цигилика брав участь у минулорічному міжнародному форумі солістів-вокалістів, що проводився у Лоніго (Італія). Там він посів почесні 1 та 2 призові місця. До речі, і цій творчій імпрезі значно сприяв Микола Брик, також колишній учень корифея хорового диригування Олега Цигилика.

Наступного дня, у неділю, хористи взяли участь у літургії у Венеції, яку проводив священик УГКЦ о. Леонід Григоренко. Після богослужіння відбувся концерт, приурочений Дню матері. Величезний зал церкви San Nicolo da Tolentino був заповнений українцями, а також зацікавленими венеціанцями, які заздалегідь знали про виступ дитячого хору зі Стрия. На концерт приїхали також українці з Тревізо. Зворушено слухали співи, присвячені матерям, українські народні пісні, гаївки, хорові твори сучасних українських композиторів, а також знані італійські “O sole mio”, “Santa Lucia”, неаполітанську тарантеллу та знаменитий гімн «Ти прекрасна, о наша Вітчизно» з опери «Навуходоносор» Джузеппе Верді.  

Наймолодші учасники хору роздавали червоні троянди.

На концертах діти та викладачі зустрічалися зі знайомими та родичами, що проживають у Італії. Божена Матвіїв співала для бабусі. Вона працює у Венеції і повірити не могла такій радості! Рома та Ірина Лесів – для тітки. Андріана Мельник також зустріла свою рідну тітку. До Олі Товарянської приїхала мама аж з Риму. А от Мар’янка Гречинська своїх дідуся і бабусю, які мешкають у Болонії, так і не дочекалася. Очевидно, серйозні обставини стали на перешкоді бажаній зустрічі…

Як і у Віченці, й у Венеції після концерту співаків чекали частунки. Тут уже досхочу покуштували справжню італійську піцу і особливо смачне італійське морозиво!

Останній концерт дали 13 травня у Фаваро-Венето.

Увесь вільний час, який залишився, присвятили походам та екскурсіям по вічній Венеції.

Не так давно викладачі та школярі святкували 20-річний ювілей своєї творчої колиски. Школа незвикла, експериментальна, працює за системою Д.Є. Огородного. Серед п’яти хорових шкіл, що існують на Україні, лише у Сімферополі користуються такою методикою вокального виховання. Як кажуть, навчають співати навіть тих, кому «ведмідь на вухо наступив». Отож, педагогам надзвичайно хотілося випробувати вихованців на різних сценах.

Дорогою ціною далася поїздка. Як розповів директор стрийської дитячої хорової школи «Щедрик» Роман Буник, діти і вчителі не знайшли жодного спонсора, і все провели за свої власні кошти. Уже організація виїзду, переклад документів, їх легалізація стелилися терном. На оплату автобуса, водіїв, пального та мінімальної провізії в дорогу зішкрібали усі свої заощадження. Позичали. Для двох дітей попросили допомогу у церкві. У хорі співає 45 учасників. Але, на жаль, лише 26 змогли собі дозволити таку розкіш – поїхати до Італії, щоб виступити перед земляками.

Дякують за сприяння директору агенції “MESSARA” Володимиру Ханасу, який у рамках акції «Шлях до Європи» уможливив зреалізувати цю ідею.

В Італії творчому турне сприяли українські активісти  Юрій Журавель (президент правозахисної організації «Оберіг» м. Местре), українські венеціанці Галина Верней, Марія Стефанютин, Надія Ланцута, Ірина Шиманська, Олександра Процко, священик УГКЦ, парох Венеції та Тревізо о. Ярослав Чайківський та інші щирі українці.

Щасливі учасники турне уже повернулися на Україну до Стрия. Щиро вдячні матері-українки за свято, яке відбулося завдяки цим невтомним і залюбленим у хоровий спів ентузіастам. Нехай цей перший виїзд до Італії не стане останнім. Творчих успіхів та до наступної зустрічі в Італії «Щедрику» від щирого серця бажають усі, хто закохався у їх дзвінкоголосий злагоджений спів.

Олена Канарчик

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Запрошуємо у Рим на презентацію книги Олесі Олендій “Mіa Italia”

Свято матері зі «Щедриком». У Венеції та Віченці виступав дитячий хор зі Стрия (ФОТО)