in

Анна Ярославна – знайома незнайомка

Кінець минулого року був надзвичайний для нас, українців. В Парижі і Києві відбулася презентація книги «Анна Ярославна» українською і французькою мовами. Цей унікальний життєпис доньки Ярослава Мудрого і дружини французького короля Генріха I став своєрідним містком, що через століття знову з’єднав два великі європейські народи. 

Десять років віддала написанню цієї біографії киянка мистецтвознавець і кераміст  Наталія Крутенко. Аж десять років – може здивуватися дехто, адже про Анну Ярославну ми всі давно знаємо і пишаємось нею, про неї написані романи, історичні праці,зняті фільми. В тім то й річ, ніби всі багато чого знають, але від цього київська княжна-французька королева не стала менш загадковою.

– Я давно мріяла,- розповідає пані Наталя,- виліпити скульптурний портрет Анни. Вимріялась вона мені, як стоїть у пишному вбранні нареченої на порозі Реймського собору з Євангелієм рідною мовою в руках. Почала роботу. Перше питання: якою була на вигляд Анна? Чи існують її портрети, нехай навіть виконані в традиції раннього середньовіччя? В Софії Київській є зображення родини Ярослава Мудрого, а от у Франції? Цікаво мені стало. Почала збирати інформацію. Далі ще загадковіше: виявляється, на час вінчання Анни з королем Генріхом, Реймського собору не існувало. Його ще навіть не почали будувати. Тому мій скульптурний портрет Анни був би нереальний. На початку двотисячного року  в Києві з’явився молодий чоловік, який представився Шарль-Філіп герцог Орлеанський, нащадок королеви Анни Реґіни, нашої Ярославни. Мене це дуже зачепило – нащадок Ярослава Мудрого і Володимира Святого?  Яким чином?  Поринула в генеалогію французьких королів…
Словом було багато загадок. Серед них: яким  шляхом добиралася Анна до Парижа? В інституті картографії України допомогли пані Наталі знайти тодішні, тисячолітньої давнини, торгові шляхи, що з’єднували Київську Русь з Європою. До речі, для науковців цього інституту це було також цікаво.

Виявилося, до Західної Європи тоді пролягали два шляхи: Північний через Польщу і другий, набагато південніше. Тож Ярослав Мудрий обрав для своєї доньки саме польський шлях. І на те у нього були особисті причини. Його молодша сестра, донька Володимира Святого, в цей час була польською королевою. Тож Анна їхала з Києва через Володимир-Волинський, Люблін, Червень, Віслицю і зробила велику зупинку в новій столиці польського королівства Кракові.

Тут її тепло і гостинно зустріла тітонька – королева Марія Доброгнєва і її чоловік король Казимир. Королева не могла намилуватися княжною Анною, яку пам’ятала ще маленькою дівчинкою. І новини з рідного Києва, з любої родини для неї були, що називається, великим скарбом.
Король Казимир «познайомив» Анну з її майбутнім чоловіком – королем Генріхом. Адже князівна його ніколи не бачила. Посли, звісно, рекомендували її батькам французького монарха значуще і шляхетно , що їм і належало, як сватам. А от яким він є в житті? І як нарешті виглядає? Саме тут польський король багато чого розповів майбутній королеві, адже він досить довго мешкав у Франції, спілкувався з Генріхом і добре його знав.

Гостилося Анні в Польщі гарно і тепло, але…треба рушати далі. Лісисті Судети, Чехія, Німеччина, все ближче і ближче зустріч з незнайомим Парижем, з чужою країною і власне чужою нелюбою людиною…Що чекало її на чужині?

Видатні вчені, історики надавали Наталії Крутенко  консультації та багато  допомогли їй. Вона знайомилася з давнім Парижем, з  Францією  XI століття. Не такою блискучою, красивою і багатою, якою ми її знаємо тепер.

Уявляємо, що Анна Реґіна – освічена, красива і мудра була правителькою Франції за нинішніми обрисами і статками. На жаль, це наші фантазії. В ті часи королю Генріху були підвладні невеликі міста Париж та Орлеан і територія Франш-Конте, довкола Парижа. А вся інша країна була під владою графів, герцогів, баронів, що воювали між собою, не дуже зважаючи на короля, хіба що згадували про нього вкрай рідко, в особливо критичних моментах життя тодішньої країни. А такий критичний момент з’явився з підкоренням північних земель, нинішньої Нормандії, вікінгами.

Анні Ярославні довелося жити в досить складний і трагічний час. І про це все  ви зможете прочитати в книзі, яка щойно побачила світ в видавництві «Пульсари» Києво-Могилянської Академії. Цей розкішний подарунковий альбом прикрасить будь-яку домашню бібліотеку. До речі, якою була на вигляд наша велика княжна, ви також дізнаєтесь. А ще, про всяк випадок, якщо комусь випаде побувати в сучасному Парижі, пам’ятайте, що в ньому є пам’ятник нашій Ярославні. Компанію їй складають Жанна Д’Арк і видатна співачка XX століття Даліда. До увічнення пам’яті славетних жінок парижани дуже вимогливі. Тож їх в Парижі всього три.
Над чим працює нині пані Наталія Крутенко, запитую з цікавістю.

– Закінчую життєпис Єлизавети Ярославни, старшої доньки Ярослава Мудрого, дружини норвезького короля Гарольда Сміливого, – відповідає вона.  – Про  цю жінку  взагалі ніхто ніколи у нас  не писав, мабуть тому, що ми всі перебували в полоні фантазійної Франції. А життя Єлизавети – це й велике кохання, і складна трагічна жіноча доля.
Але це все вже інша історія…

Надія Кучер, історик,
член Національної спілки
журналістів України
м. Тернопіль.

Журавочка. Оповідання Віри Новосад

УВКР запрошує на футбольний чемпіонат серед українських команд діаспори