in

“Наступного року на роботу в Польщу виїде півмільйона українців”

   Розмова з директором компанії “Іст-Вест” про перспективи на ринку праці України та тенденції імміграції

— Наше завдання, щоб люди, яких ми відправили на заробітки за кордон, дійсно там заробили, повернулися додому й розповіли про це знайомим. Це буде найкращою рекламою, — говорить директор компанії Євген Захарченко, 42 роки. — Як тільки економіка в Україні почне рости, ми готові постачати працівників на вітчизняні підприємства.

Які перспективи на ринку праці в Україні?

— Найближчим часом ситуація буде дуже складною. За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, 2015 року завдання країни — вижити. Президент Петро Порошенко прогнозує, що наступний рік буде надтяжким. Якщо взяти статистику промислового виробництва, експортно-імпортних операцій, нас очікує спад. Сюди додається проблема переселенців із Криму та Донбасу. Підприємства закриватимуться, біженці загострять і без того напружену ситуацію на ринку праці. Зарплати стануть мізерними, рівень життя впаде. Без роботи офіційно залишаться 1,5 мільйона українців, неофіційно — 4,5 мільйона. Реформи необхідні, але вони будуть болючими. Поляки розповідають, що під час реформ Бальцеровича з військових частин виганяли польові кухні й людям на вулицях роздавали їжу. У довгостроковій перспективі наш уряд проведе реформи, бізнес запрацює і з’явиться багато робочих місць. Але найближчим часом для пересічної людини кращим виходом буде виїзд на роботу за кордон.

Наскільки популярна робота за кордоном серед українців?

— 2013 року до Росії їхали 42 відсотка заробітчан, до Польщі — 14, в Італію — 13, Чехію — 12. Росія зараз закривається для наших трудових мігрантів. Найперспективнішою стає Польща. Після вступу цієї країни до Євросоюзу за 2004–2006 роки в Західну Європу ви­їхали близько трьох мільйонів польських працівників. З’явилися вільні робочі місця, на які почали запрошувати іноземців. Рік тому на заробітки до Польщі офіційно виїхали 180 тисяч українців. 2014-го там уже працювали 360 тисяч співвітчизників. За прогнозами, 2015-го на роботу до Польщі виїде півмільйона українців.

Чому обирають Польщу?

— У цій країні відносно легко отримати робочу візу “Д” на 180 днів, що дозволяє легально працювати. Якщо працівника все влаштовує і він має рекомендації від роботодавця, йому можуть надати дозвіл на працю терміном до трьох років. У подальшому перед ним відкриється перспектива отримання громадянства. Тамтешні роботодавці охоче працевлаштовують українців. На простих роботах знання мови не є обов’язковим. Але ті, хто вивчає польську, може розраховувати на кращу роботу. Багато поляків розуміють українську та російську.

Які переваги офіційного працевлаштування?

— Якщо робітник працевлаштовується легально, він підписує контракт, отримує офіційну винагороду за роботу, його права захищає закон. Він може поскаржитися в поліцію, якщо роботодавець порушує умови договору.

З яких регіонів найбільше людей працюють за межами України?

— Традиційно більшість заробітчан — із Західної України. Ми хочемо розширити цю географію, відкривши свої представництва у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях.

Які професії користуються попитом?

— Висококваліфіковані зварювальники, професійні будівельники, різнороби на склади, магазини, підприємства, кухарі, далекобійники, сільськогосподарські робітники. Поляки цінують високу праце­здатність українців, відповідальність, бажання заробляти.

Що стримує від виїзду на заробітки за кордон?

— Люди бояться змінювати місце проживання і роботу. Не хочуть залишати зону комфорту. Щодня ходять на роботу, де майже нічого не платять. Але якщо хочеш щось змінити в житті, треба переступити через себе, зробити перший крок до мети.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Імперія. Росіянка утопила свого дев’ятимісячного сина

Гніздо (італійської) горлиці – незабаром світ побачить долю української заробітчанки