in

Львівська митниця: крадуть – на мільйони, штрафують – на копійки

Дев’ять працівників Львівської митниці ДФС отримали попередження про неповну службову відповідність, а 21 співробітник – догану. Ще частину позбавлено премії – такий результат перевірки за фактами маніпуляції з електронними журналами АСМО «Інспектор».

Маленькі помилки з великими наслідками

Отже, надаємо, що почалося усе з журналістського розслідування, завдяки якому вдалося виявити крупну корупційну схему, яка діяла і, судячи з усього, продовжує діяти на митних постах України. Схема до неймовірного примітивна, що свідчить про неабиякий цинізм працівників митниці, які активно її використовують. Йдеться про автомобілі з іноземною реєстрацією. Про це повідомляє Дивись інфо.

Згідно із законом, іноземець має право ввезти на територію України лише одну машину, на якій і має покинути межі України. Якщо через деякий час той самий іноземець в’їжджає вже на іншому автомобілі (зрозуміло, перший залишився на нашій території), то на нього складають протокол про порушення митних правил, згідно із ст. 481 МКУ, який тягне за собою накладання штрафу на суму 17 тисяч гривень.

Проте, завдяки документам, які потрапили до рук журналістів, на територію України у такий спосіб потрапляв не один і не два автомобілі, а йдеться про десятки машин ввезених лише однією людиною і про тисячі – у межах держави. Як наслідок, до бюджету не надходили відповідні кошти, а автомобілі діставалися спритним ділкам – часто на запчастини тощо.

У чому ж полягала роль митниці? Все дуже просто. На пунктах пропуску є електронний журнал АСМО «Інспектор», куди вносяться дані про транспортні засоби. Якщо іноземець, який вже в’їжджав в Україну, приїхав знову і вже на іншому авто, а попереднє залишилося на території держави, спрацьовує автоматичний ризик «АСАУР», далі – протокол і штраф. Тобто все просто і зрозуміло. Спритні ж митники винайшли найпримітивніший спосіб, як обійти систему. Щойно спрацює «АСАУР», вони видаляли запис з електронного журналу і вносили його знову, але змінений – десь не ту літеру записали, десь – цифру. Помилився – що тут скажеш?

Нахабство інспекторів вражало, адже система влаштована так, що усі ці маніпуляції залишають сліди. Тобто відстежити, хто, що, як і коли стирав – елементарно. Звісно, люди з певними знаннями могла б краще впоратися із замітанням слідів, але працівники митники на такі «дрібниці» не зважали, адже справа поставлена на конвеєр і працює. До прикладу, тільки на митному пості  «Мостиська» відділом митного оформлення №4 протягом лише 2016-го року було здійснено пропуск понад двох тисяч таких автомобілів, а бюджет недоотримав 34 мільйони гривень. До речі, інспектор з одного такого автомобіля отримував немало-небагато, а 300 доларів, натомість іноземець, зазвичай йдеться про поляків, який ввозив авто – 100 доларів.

У період з 1 січня по 31 серпня 2016 року через 10 митниць  в Україну у такий спосіб було ввезено 11220 автомобілів. Множимо на 17 тисяч і отримуємо вже навіть не мільйони, а мільярди недоотримані державним бюджетом. А це недофінансована соціальна сфера, освіта, медицина тощо. Зате матеріальне становище задіяних у цій корупційні схемі людей, зростає у геометричній прогресії. Нагадаємо, що з одного автомобіля інспектор отримував 300 доларів, з понад 11 тисяч машин виходить 3 мільйони 366 тисяч доларів, у гривнях маємо близько 100 мільйонів.

Службове розслідування призупинено

Ну ж, здавалося, – все стало на свої місця. Грандіозна за масштабами корупційна схема розкрита, докази зловживань є, прізвища причетних встановлені, далі – справа за малим. Відповідальних притягнути і покарати. Та, виявляється, не все так просто.

ІА Дивись.info про ситуація з розслідуванням справи писала торік, наприкінці листопаду. Детально про це можна прочитати тут.

А якщо коротко, то тоді ми отримали відповіді на інформаційні запити з прокуратури та ДФС. Вони були майже ідентичні і звучали так: «Досудове розслідування у кримінальному провадженні перебуває на початковій стадії, підозра у вчиненні кримінального правопорушення жодній особі не оголошувалося».

Щоправда, ДФС все ж вжила певні кроки – до інспекторів митниці застосували дисциплінарні стягнення та попередили про неповну службову відповідність. Ось і все. Нікого навіть не усунули від виконання службових обов’язків. Одне слово, відбулися легким переляком.

Днями ІА Дивись.info отримала ще одну відповідь на свій інформаційний запит, адже ми продовжуємо стежити за ситуацією і, попри все, сподіваємося, що ситуація зрушить з місця і корупційні схеми розкриватимуть не лише журналісти, а й правоохоронці з усіма наступними наслідками.

Отже, згідно із наказом Львівської митниці від 10.11.2016 року №907-о, до дисциплінарної відповідальності , а саме: попередження про неповну службову відповідність було притягнуло 9 осіб: Олександра Прасулова (головний держінспектор МП «Мостиська»), Вікторію Мироненко (держінспектор, «Мостиська»), Дар’ю Крижко (держінспектор «Мостиська»), Петра Паробка (головний держінспектор «Мостиська»), Василя Бучинського (головний держінспектор, «Мостиська»), Євгена Солопа (головний держінспектор, «Мостиська»), Марину Лободзінську (держінспектор, «Мостиська»), Олега Ральника( держінспектор, «Краковець»), Степана Білаша (держінспектор «Угринів»).

Догану отримав 21 інспектор. Всі, окрім двох осіб, працюють там, де і працювали – тобто на митних постах.

Щоправда, Львівська митниця ДФС пішла далі і покарала 259 посадових осіб митниці. Спитаєте як? Їх позбавили премії – когось повністю, а когось частково.

І ще один цікавий факт. Зі списку притягнутих до відповідальності (нехай і дисциплінарної) у другій відповіді з ДФС зникли два прізвища, які раніше розглядалися чи не як головні фігуранти корупційної схеми – йдеться про Андрія Піха – начальник відділу митного оформлення №4 митного поста «Мостиська» та його заступника Олександра Бідника.

«Вказані особи на даний час перебувають на своїх посадах! А матеріали щодо них (а також Піха А.М. та Бідника О.С.) скеровані… на розгляд дисциплінарної комісії Львівської митниці ДФС», – йшлося в офіційній відповіді від 15 листопада 2016 року. Тепер прізвища цих двох посадовців серед притягнутих до відповідальності нема, як і нема нікого вищого за посадою за головного державного інспектора. Ось і виходить, що інспектори масово витирали дані, вносили підроблені, а їхнє керівництво ні сном ні духом не знало про зловживання своїх підлеглих.

Львівська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування і кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР 8 листопада 2016 року за №4201610000000228 за ознаками ч.1 ст. 366 КК України (службове підроблення).

«Службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів.

Карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років», – йдеться у коментарі до статті КК України.

Крім того, у листі від Львівської митниці ДФС зазначено: «В ході проведення вказаного службового розслідування, з метою отримання додаткової інформації, яка має суттєве значення для досягнення мети та завдань службового розслідування, зокрема, і для встановлення суми можливих збитків заподіяних державі, Львівською митницею ДФС скеровано запит щодо отримання відповідних відомостей від органів іноземних держав».

А оскільки відповіді Львівська митниця досі не отримала, то і службове розслідування наразі призупинено.

Збитків – на понад мільйон, штраф – п’ять тисяч

І наостанок. Щонайменше одна справа, пов’язана із внесенням неправдивих даних до бази «Інспектор», таки дійшла до суду. Йдеться про державного інспектора відділу митного оформлення №3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС Івана Барабаша. Вирок був винесений 28 лютого Сокальським районним судом.

Якщо коротко, то, за версією слідства, Барабаш просто несумлінно виконав свої обов’язки – у змові він не перебував, про незаконне переміщення транспортних засобів через кордон не знав, документи як слід не перевірив, коли заносив дані у базу – схалтурив.

«Так, 14.06.2016 року о 03.45год. при переміщенні ОСОБА_4 транспортного засобу марки «Mercedes-Benz» д.н.з. BS 417 ZR, який знятий з реєстрації у ОСОБА_5 через відділ митного оформлення №3 митного поста «Угринів» Львівської митниці ДФС України ОСОБА_3, перебуваючи на напрямку «в’їзд в Україну», за адресою: Львівська область, Сокальський район, с.Угринів, не знаючи, що ОСОБА_4 займається незаконним переміщенням через Державний кордон України транспортних засобів знятих з реєстрації у країнах ЄС, не перебуваючи у змові з останнім, неналежно виконуючи свої службові обов’язки через несумлінне ставлення до них, не перевіривши належним чином законність переміщення указаних транспортних засобів через державний кордон України та реєстраційні документи указаних транспортних засобів, а саме, здійснив пропуск на митну територію України транспортних засобів, знятих з обліку (постійної реєстрації) у відповідних реєстраційних органах іноземних держав, без сплати обов’язкових митних платежів, які б підлягали сплаті при ввезенні громадянами цих транспортних засобів в митному режимі «імпорт», усупереч інтересам служби, здійснив оформлення вказаного транспортного засобу як такого, що перебуває на реєстрації в ОСОБА_5, внісши неправдиві відповідні відомості до бази «Інспектор 2006», чим не виконав покладені на нього завдання та завдав тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам у виді заподіяння збитків державі, оскільки була порушена функція держави щодо контролю у сфері переміщення транспортних засобів через Державний кордон України», – йдеться у матеріалах справи.

Таких випадків на рахунку Івана Барабаша чотири – «Mercedes-Benz», «Ford Transit», «Huyndai», «Nissan Pathfinder». Сума несплачених митних платежів до Державного бюджету України становить понад мільйон 134 тисячі гривень.

Зрештою держінспектору інкримінували ч.2 статті 367 КК України,тобто йдеться про службову недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки. Карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого. Однак суд застосував ст. 69 КК України – призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом. Відтак вирок суду – штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів, або 5100 гривень. Заставу в 116 тисяч гривень повернули Івану Барабушу.

За фактом, через дії працівника митниці державі було завдано шкоди у понад мільйон гривень, винний відбувся невеликим штрафом. Як говориться, слова тут зайві…

Оксана ДУДАР

__________________________________________________________

БІЛЬШЕ НОВИН:

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Розмитнення в 2017 році. Нововвведення, секрети і цікаві моменти

Керівництво Івано-Франківської митниці викриті на хабарі в понад один мільйон гривень