in

Святкову атмосферу різдвяних та новорічних свят в Iталії творили українські музиканти

   У той час, коли у новорічну ніч італійське телебачення транслювало концерти з театру “La Fenice”, що у Венеції, та з Віденської опери, у театрі “Accademia”, що у Конельяно (Венето, Італія), вишукана публіка “наживо” насолоджувалася класичною музикою.

Некоронована “столиця” грайливо-шипучого prosecco, батьківщина знаменитих художника епохи Відродження Чіми ді Конельяно та найкращого бомбардира “Ювентуса” Алессандро Дель Пьєро Конельяно зустріла новий 2015 рік під звуки віденських вальсів Штрауса у виконанні Заслуженого академічного симфонічного оркестру Національної радіокомпанії України (художній керівник та головний диригент Володимир Шейко).

Відігравши кілька годин напередодні концерт у Порденоне, музиканти просто з автобуса, не переодягяючись, спішно займали свої місця на сцені театру “Accademia”, аби провести репетицію  перед концертом. Адже за пультом мав стояти маститий італійський маестро Маффео Скарпіс, який традиційно проводить Новорічні концерти на оперній сцені.

Із Заслуженим діячем мистецтв України, номінантом на звання лауреата Шевченківської премії, директором Об’єднання художніх колективів “Музика”, художнім керівником та головним диригентом Заслуженого академічного симфонічного оркестру Національної радіокомпанії України Володимиром Шейко, вдалося поговорити лише за кулісами, коли розпочався концерт. Коли диригент упевнився в абсолютній готовності колективу до виступу на невідомій сцені та з новим диригентом. Володимир Олександрович розповів, що маршрут турне по Італії проходив з півдня на північ та навпаки. З 26 грудня до 5 січня 54 оркестранти виступили в регіонах Абруццо (Ortona, Vasto), Пулья (Barletta, Bari, Fasano), Венето (Pordenone, Conegliano), Кампанья (Ischia), Л’Акуіла (Avezzano), Базиліката (Potenza).

Іменитий колектив – частий і бажаний гість на італійських сценах. З великим захопленням італійські поціновувачі інструментальної музики знайомляться з виконанням українськими музикантами відомих  класичних та сучасних творів.
Сучасне життя колективу сповнене цікавих художніх подій: участь у міжнародних фестивалях, постійна творча співпраця з вітчизняними та зарубіжними композиторами, солістами, гастрольні турне. Свою майстерність українські віртуози демонстрували в  країнах Азії і Європи — Південній Кореї, Ірані, Іспанії, Італії, Португалії, Голландії, Бельгії, Польщі… Виступали в престижних залах — Концертгебау (Амстердам), Де Доелен (Роттердам), Зал Королеви Єлизавети (Антверпен), Філармонія Люксембургу (Люксембург), Філармонія Народова (Варшава), Аудіторіо Національ де Музіка і Театро Монументаль (Мадрид) та ін.

Новорічний концерт у інтерпретації маестро Маффео Скарпіса є відродженням традиції, започаткованої у минулому столітті видатним концертмейстером Віденського філармонічного оркестру Віллі Босковскі. Коли диригент, окрім безпосереднього диригування, діалогує із слухацькою  аудиторією, розповідаючи про історію створення музичних творів та цікаві моменти з життя великих композиторів. Короткими усними вставками прокладає музиці міст до серця навіть необізнаного слухача. Відрадно, що на зламі 2014-2015 рр.. незвиклий творчий експеримент отримав продовження за участю українських митців.

Січнева музична афіша Італії надзвичайно барвиста і об’ємна. З особливою гордістю відзначаємо у ній присутність відомих колективів з України. Так, 6 січня 2015 р. головним концертом року в церкві Santa Cristina (Quinto di Treviso, Veneto) оголосили виступ Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії (головний диригент Йосип Созанський).  
Свої гастролі чернівецькі музиканти розпочали у Мессіні на острові Сіцілія 23 грудня 2014 року. І завершували на Святвечір у Кастельфранко-Венето. Відносно молодий колектив (22 роки) має серйозний репертуар і обширну концертну географію, яка включає Україну, Італію, Румунію, Хорватію, Голландію.

З оркестром виступали відомі диригенти С.Камартін, Ф.Неф, В.Возняк (Швейцарія), К.Шмідт, Паточ, Лі Санг Хван (Австрія), П’єр Доменік Поннель, Хамхоутс (Німеччина), Г.Пантелейчук (Франція), Пекка Ахоне (Фінляндія), Л.Буюк, М.Сєчкін (Румунія), Є.Савчук, Н.Міцней (м. Київ), І.Юзюк (м. Львів), Ю.Сердюк (м. Дніпропетровськ), В.Гуляницький, І.Каждан (Крим), М.Кріль (м. Тернопіль).

6 січня Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії давав два концерти. Перший – у церкві Santa Cristina Quinto di Treviso. Другий – у театрі Castelfranco Veneto. Оркестром керував італійський диригент Маффео Скарпіс. І концерт провадився у стилі традиційних новорічних концертів “Accademia” (Conegliano).

Маестро Маффео Скарпіс – людина великого таланту, дебютував як диригент у 1993 році. І справедливо завоював титул новатора, елітного диригента. Співпрацює з відомим оркестром театру “La Fenice” у Венеції, котрий не менш знаменитий, ніж міланський La Scala. Виступав із «Гайдн оркестром» Больцано, з оркестрами Metropolitan London Symfony, Israil Symfony, театру Верді у Трієсте, оркестром Театру Ермітаж з Санкт-Петербурга  та ін.  З 2003 року є асистентом артистичної дирекції  Orcestra di Padova e del Veneto.
У короткому інтерв’ю для “Української газети” перед черговим концертом маестро Maffeo Scarpis із захопленням признався, що йому надзвичайно подобається співпрацювати з українськими оркестрами. Не міг не сказати про напружений ритм і складність гастрольного життя. Ще двадцять років тому й італійські музиканти доволі подорожували і часто міняли концертні майданчики. На жаль, останнім часом з італійськими оркестрантами доводиться більше дискутувати, аніж займатися творчою роботою. Українські ж музиканти добре підготовлені. Витривалі. Уважні до будь-яких новацій. Реагують миттєво і мають витончене чуття. А це сприяє успіху. Адже так непросто порозумітися тільки мовою жесту. Мовний бар’єр змушує оперувати не словами, а лише рухами.

З особливою гордістю маестро повідомив, що творча співпраця з Україною набирає обертів. І у березні він матиме честь виступити з Академічним симфонічним оркестром Чернівецької обласної філармонії уже в Україні.
Україна – невичерпне джерело талантів. Співуча і мелодійна. Демонструє світові європейський рівень майстерності і впевнено завойовує законне місце у серцях захоплених слухачів.

Олена Канарчик

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Митнику, який хотів хабаря за ввезення авто для АТО, зламали щелепу прямо на робочому місці

В економіку Рівного найбільше інвестували Британія, Італія та США