in

Отець Дмитро Блажейовський: «Починаю відчувати наближення старості»

На сотому році життя греко-католицький священик працює від зорі до зорі: ходить у бібліотеку, користується Інтернетом та трудиться на своїй «фермі»

В Україну з Італії приїхав один із найстаріших греко-католицьких священиків, автор сотень вишиваних ікон та багатьох наукових праць отець-доктор Дмитро Блажейовський, щоб презентувати у Львові свою автобіографічну книгу “Мій життєпис” (про виховання і українські проблеми) та відсвяткувати у серпні сотий день народження.

З Риму отця Дмитра привіз директор Музею вишиваних ікон отець Ігор Ковальчук. Старенький священик взяв зі собою ноутбук, щоб дописати ще одну книгу – “Україна: минуле, теперішнє і будучість”, у якій аналізує помилки, часто повторювані в нашій історії, і по-своєму інтерпретує історичні події. Незважаючи на поважний вік, він бадьорий і повний творчих задумів. На проблеми зі здоров’ям не скаржиться, але у своїй автобіографічній книзі написав, що починає відчувати наближення старості (крилатою фразою отця Дмитра була “А що робитиму у старості?”). У майбутньому священик уже не планує вишивати. Каже, трохи підводить зір. Але це не заважає йому працювати за комп’ютером, користуватися Інтернетом.

Отець Дмитро Блажейовський народився у Польщі, на Лемківщині. У 1933 році з Праги пішки прийшов до Риму на прощу. Дорогою почув українську пісню. Співали семінаристи з колегії Святого Йосафата. Це його настільки вразило, що вирішив і собі там вчитися. З 1947 року жив у США – організовував там українські парафії. Щоб вижити, таємно підробляв у ресторанах: замітав і мив посуд. Поки будували церкви, йому доводилося жити на хорах і навіть у підвалі. У 1973 році отець Дмитро повернувся до Риму. Вишиває з шістдесяти трьох років. Як розповіли працівники музею, в отця Дмитра в різних містах України багато послідовників: як жінки, так і чоловіки користуються його зразками. Вишивкою священика цікавляться і українські заробітчани в Італії. Часто люди, з якими стається якась біда, вишиваючи ікони та образи, зцілюються. Лікарі не можуть цього пояснити.

Щодня отець Дмитро прокидається ні світ ні зоря і лягає спати опівночі. У бібліотеку приходить перший, виходить з неї – останній. Наукова праця і вишиття – це його покликання. Так прославляє Бога. Вишивати любить на своєму “городі” – на терасі п’ятого поверху вирощує помідори, огірки, перець, квасолю. Каже, що у такий спосіб економить на продуктах і їсть здорову їжу (м’яса і рибу майже не купує, перевагу надає молочним продуктам). Мабуть, у цьому і є секрет його довголіття. Якщо втомиться, займається “фізкультурою” – підливає городину, використовуючи щоразу по 120 літрів води. Урожаєм ділиться з сусідами. Раду у всьому дає собі сам.

– Які досягнення вважаєте найбільшими у житті?

– Моя піша подорож з Праги до Риму, мій докторат Summa cum laude з теології в Римі, моя працьовитість при митті тарелів та замітанні підлог в Америці, збереження всіх так зароблених грошей на видання книжок і на придбання музею. Пишаюся тим, що весь час жив скромно: на їжу витрачав приблизно 1 долар на день. За весь 99-й рік життя постановив собі і дотримався не купувати ні шматка м’яса і риби, ні кусня сира, ні одного яйця, ні листка салату, ні шматка хліба і жив зі своєї “ферми”, витрачаючи гроші лише на молоко, а за хлібом і деякою іншою їжею ішов лише тоді, коли не було врожаю. Я був витривалим, вишиваючи ікони, видаючи нові збірки та пишучи наукові праці.

– Як домогтися успіху у житті?

– Кожна людина повинна закінчити університет чи ремісничу школу, але важливу роль відіграє релігійне, національне і соціальне виховання, воно залишається в пам’яті на ціле життя. Мій батько казав, що не можна марнувати часу. Потрібно працювати, а відпочивати будемо на цвинтарі. Не сидім по шинках та дискотеках, але вчімся всі чогось конкретного і корисного без відкладання на завтра та совісно працюймо!

Націоналізм колись дав почин до створення УПА і до появи дисидентів та засланців для створення незалежної України. Був розмах і ідея. Нині того не видно. Хоч є майже повна свобода, Україна і українці стоять гірше, ніж стояли за червоного московського режиму. Населення України зменшилося на п’ять мільйонів, і українки замітають сміття та пильнують старих людей по всій Європі.

Довідка

Протягом останніх десяти років в Україні та за кордоном відбулося понад сотню виставок отця Дмитра Блажейовського. Вишивані ікони священика можна побачити у Франції, Італії, Ватикані, Бразилії, Німеччині та інших країнах. Багато своїх робіт отець Дмитро подарував церквам після проголошення незалежності України. У катедральному соборі Святого Юра у Львові стоять чотири вишивані хоругви священика – Юрія-змієборця, блаженних Йосафати Гордашевської і Тарсикії Мацьків, а також зображення Преображення Господнього.

У колекції отця – понад 350 різновидів робіт на релігійну тематику (не враховуючи подарованих і проданих). У музеї можна побачити близько 200 ікон та вишиваних картин. На них – святі та блаженні, життя і страждання Ісуса Христа, його притчі, Богородиці з різних куточків України та світу, а також козаки та національні герої.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Львівський аеропорт зможе приймати літаки за будь-якої погоди

Святкуймо разом День матері