in

Бідні та багаті в Україні: нездоланна прірва

  З 1 січня мінімальна зарплатня, пенсія та прожитковий мінімум в Україні мають підвищитися на кілька відсотків. Однак у грошовому еквіваленті таке поліпшення українці навряд чи відчують. Мінімальна зарплатня збільшиться на 13 гривень, а пенсія – всього на 10 гривень. При цьому статки самих представників влади та наближених до них людей зростають неспівмірно швидше.

Багатії багатіють

Ділові часописи не встигають відстежувати прирости капіталу українських олігархів. Рейтинги найбагатших людей України незмінно вже кілька років очолює бізнесмен Ринат Ахметов, який, за даними цих часописів, має статки майже у 18 мільярдів доларів. Також у “золотій сотні”, за версією журналу “Кореспондент”, і син президента Олександр Янукович, який за рік збільшив свої доходи зі 130 до 133 мільйонів доларів. За версією тижневика “Фокус”, серед багатіїв числиться і секретар Ради нацбезпеки та оборони Андрій Клюєв.

Редактор відділу рейтингів журналу “Фокус” Вікторія Кім-Галімова констатує, що у подібних рейтингах багатіїв традиційно фігурують представники влади. “Найбагатші українці мають відношення до владних кіл або самі є владою. І, власне, в цьому полягає “секрет” їхнього збагачення та накопичення статків”, – констатує журналіст. За її словами, в останньому рейтингу, наприклад, з 200 учасників списку – 36 були народними депутатами України, 19 – депутатами місцевих рад, а ще 6 – чиновниками вищого рівня. Під контролем найбагатших українців перебувають ключові сфери економіки: металургія, хімічна та вугільна промисловість, енергетика, стверджує Кім-Галімова.

Усе з’їсть інфляція

Представники влади стрімко багатіють, але чи дбають вони про зростання соціальних стандартів для простих українців? Керівник Центру соціальних і політичних досліджень “Соціовимір” Сергій Таран вважає, що саме “несвідомість” українського виборця щодо виборчого процесу і породжує таке ставлення представників влади до соціального забезпечення людей. “Для багатьох виборців одноразова подачка перед виборами важливіша за ту соціальну політику, яку мали б здійснювати представники влади. А отримавши доступ до ресурсів, влада забуває про соціальні обіцянки, бо їм вигідніше, аби люди були бідними. Бідних легше знову підкупити”, – прокоментував DW Таран.

Він упевнений, що збільшення соціальних стандартів для українських представників не буде пріоритетним у 2013 році. “Це лише декларації. Усі ті мізерні підвищення з’їсть інфляція”, – каже експерт. На його думку, аби бізнес був соціально відповідальним, потрібно його заохочувати до цього – через податки та реформи. З цим погоджується й експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій. Вона переконана, що новому уряду потрібно поліпшити інвестиційний клімат, подбавши про дерегуляцію у сфері підприємництва, довести до кінця пенсійну реформу та якомога швидше провести реформи в енергетиці. Адже прірва між багатими та бідними є надзвичайно великою, вважає Бетлій. “Уряду варто подбати про адресну соціальну допомогу, аби убезпечити бідних від шоку чергового підвищення цін на газ”, – зауважує експерт із соціальних питань.

У нового міністра є мрія

Однак незалежні експерти сходяться на тому, що проводити реальні реформи влада не збирається, адже для цього потрібно ламати “корумповані монополії”. “Усе ставлення до соціальної політики президент продемонстрував, призначивши на посаду міністра соціальної політики Наталю Королевську, яка обіцяла українцям зарплату в 1000 євро, а пенсію у 500 євро. Цікаво, як її мрія має втілитися без реформ?” – іронізує Сергій Таран.

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Хто піде у військо за 1700 гривень?

Міжнародні авіалінії України поповнили свій флот двома сучасними літаками