in

Італія: політичний параліч після виборів

  Результати парламентських виборів в Італії практично унеможливлюють створення дієздатного уряду. Країна опинилася під загрозою некерованості.

Головний переможець виборів у Італії – Беппе Грилло. Колишній комік та інтернет-блогер зі своїм рухом “П’ять зірок” добряче струсонув політичну систему країни.  Протестний рух, який уперше узяв участь у виборах на національному рівні, пройшов до обох палат італійського парламенту, відтявши голоси в обох найбільших політичних таборів країни: ліво- та правоцентристського.

Підтриманий сотнями тисяч захоплених послідовників, Грилло у вечір виборів не з’явився перед телекамерами. Натомість він давав телефонні інтерв’ю через інтернет-трансляцію. Він узагалі все робить інакше. “Це фантастична пригода”, – сказав Грилло з приводу результатів голосування, учергове виключивши можливість коаліції з іншими партіями. “На наступних виборах ми будемо найсильнішими”, – запевнив політик. Сам 61-річний колишній комік не бажає бути ані депутатом, ані сенатором: “Я спостерігатиму за цим з тераси мого будинку в Генуї”. Інші партії закликають його до створення широкої коаліції. “Без нас неможливо узагалі нічого”, – тріумфує Беппе Грилло по телефону.

Чи можлива широка коаліція?

У другій палаті італійського парламенту – Сенаті – і справді нічого зробити не можна. Ані лівоцентристський альянс П’єра Луїджі Берсані, ані знову “воскреслий” Сильвіо Берлусконі з його правоцентристським блоком не можуть створити у Сенаті власну більшість. Рух “П’ять зірок” Беппе Грилло отримує 54 розподілених по регіонах місць у Сенаті. Ліві разом з маленькою партією діючого прем’єра Маріо Монті мають 131 місце. Блок Берлусконі своєю чергою – лише 116 місць. Тоді як магічне число, яке веде до більшості, 158 сенаторів. Майбутній глава італійського уряду потребує згоди Сенату, аби узагалі отримати повноваження. Тож, якщо соціал-демократ П’єр Луїджі Берсані хоче стати прем’єр-міністром, він має помізкувати, як йому бути із Сенатом.

Створення широкої коаліції теоретично можливе, проте малоймовірне, вважає аналітик Вінченцо Скарпетта. “Берсані або Монті дуже важко буде повідомити своїм виборцям, що вони опинилися в одному уряді з Берлусконі. Як і навпаки, звісно”, – зазначає експерт з аналітичного центру Open Europe. Проте широка коаліція могла би бути тимчасовим рішенням – хоч би для того, аби уникнути нових виборів, яких так само ніхто не хоче.

Загроза некерованості

У Палаті депутатів, першій палаті парламенту Італії, лівоцентристи на чолі з П’єром Луїджі Берсані перемогли 76-річного чотириразового екс-прем’єра Берлусконі зі справді мінімальним відривом. Берсані з 29,54 відсотками голосів отримає згідно зі специфічним виборчим законодавством Італії 340 місць у Палаті депутатів. Своєю чергою партія Берлусконі, набравши 29,18 відсотків, матиме лише 124 депутатських місця. Таке законодавство мало би забезпечити переможцю виборів можливість створення дієздатної більшості у парламенті. Проте однієї лише Палати депутатів недостатньо, адже друга палата – Сенат – має такі ж повноваження. Загалом ці вибори продемонструвати, наскільки роздрібненим є політичний ландшафт сьогоднішньої Італії. Адже у виборах на національному та регіональному рівнях узяли участь загалом 215 партій.

Під час численних політичних ток-шоу на італійських каналах, які великою мірою належать Берлусконі, в обговоренні результатів голосування чи не найчастіше лунало питання: “Ми скоро станемо некерованими?” Це питання задавав собі й Маріо Монті, готуючись до виступу перед журналістами в Римі. Професор, як його тепер називають в Італії, виглядав дещо шокованим від того, що в парламенті з’явиться політична сила, яка може все заперечувати. Монті має на увазі рух “П’ять зірок” Беппе Грилло, який неочікувано для всіх набрав 25,55 відсотків голосів. Політика економії й реформ, якою Монті за останні 14 місяців заслужив повагу партнерів у Євросоюзі, була улюбленою темою нападок Грилло. Він же своєю чергою охоче запровадив би нічим не обумовлений базовий дохід у 1000 євро для всіх італійців.

Євроскептики у більшості

Окрім того, Грилло виступає за проведення референдуму щодо виходу Італії із Єврозони та часткового списання заборгованостей країни. Він вважає канцлерку Німеччини Анґелу Меркель рушійною силою заходів економії та підвищення податків в Італії. У цьому Беппе Грилло має дуже багато спільного з консерватором Берлусконі, який розповідає своїм виборцям, що Меркель диктує всі реформи, які здійснює прем’єр-міністр Монті. При цьому євроскептики Грилло та Берлусконі разом набрали понад 50 відсотків голосів італійських виборців.

Соціал-демократ П’єр Луїджі Берсані, який найімовірніше отримає від президента Італії Джорджо Наполітано мандат на формування уряду, має намір продовжити курс реформ Маріо Монті у більш м’якій формі. Берсані вважає, що Італія повинна опанувати свої борги, які складають майже 130 відсотків від виробничої спроможності економіки країни. Для цього він хоче послабити податковий тиск на працівників і перекласти його на багатіїв.

http://www.dw.de/

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Українка шиє одяг для нового Папи Римського

Наше досьє: Вибори Папи Римського. Конклав 2013