in

Сім країн, де чекають на українця на заробітки

Наші трудові мігранти навчилися успішно працевлаштовуватися навіть в тих країнах, які офіційно не видають трудових віз.

Росія

Особливості працевлаштування. Росія виглядає найпривабливішою країною для наших заробітчан – тут не потрібна робоча віза. Якщо ви провели в країні понад 90 днів (термін, який громадянин України може працювати без легального працевлаштування і дозволу), є два варіанти. Перший – повернутися на декілька днів додому і знову в’їхати в Росію на 3 місяці. Другий – стати на міграційний облік. Згідно із законом зареєструвати вас в міграційній службі має приймаюча сторона, тобто роботодавець. Коштує ця процедура близько 50 грн. плюс по 2 рублі за кожен з 90 днів (ще близько 50 грн.).

Хто затребуваний. Хоча за останній рік будівництво в Росії скоротилося на 50-60%, лише в Московській області виділено понад 20 тис. квот для кваліфікованих будівельників з країн СНД (для різноробочих у всіх областях економіки – понад 35 тис.) Це 2/3 всіх трудових квот. Також потрібні слюсарі-складальники стаціонарного обладнання, робітники металообробної і машинобудівної промисловості, машиністи рухомого обладнання.

Як змінилися зарплати. В середньому зменшилися на 10%.

Випадки шахрайства. Між роботодавцем (ТОВ “Будівництво”) і трудовим мігрантом вводиться проміжна ланка – наприклад, ТОВ “Обробка”, яке і укладає договір. Після закінчення робіт ТОВ “Обробка” просто зникає. Тому наполягайте на укладенні трудового контракту з вашим безпосереднім роботодавцем.

Польща

Особливості працевлаштування. Працевлаштуватися в Польщі можна по спрощеній робочій візі. Вона відкривається в польському консульстві на запрошення з імміграційної служби, яке оформляє роботодавець. Видається на 365 днів, з яких ви маєте право перебувати в країні 180 днів. (Іншими словами, після півроку роботи в Польщі на наступні півроку доведеться повертатися додому.) Але ваш роботодавець може за бажання добитися для вас повноцінної робочої візи, яка дає посвідку на проживання.

Хто затребуваний. У Польщі можна влаштуватися на сезонні роботи – збирання врожаю – або на будівництво (потрібні різні фахівці: плиточники, мулярі, дорожні робітники). Цілий рік потрібні бетонярі і зварювальники – це найбільш високооплачувана робоча спеціальність. Високий попит на лікарів, тому що польські медики вважають за краще заробляти в Західній Європі. Потрібні всі лікарські спеціальності, але особливо потрібні терапевти, дитячі лікарі й хірурги. Якщо українські робітники отримують в середньому на 20% менше, ніж поляки, то зарплати медиків з України десь на рівні зарплат польських медиків. Хоча український диплом лікаря признається в Польщі, доведеться скласти іспит польською мовою на підтвердження лікарської кваліфікації. За результатами іспиту видається сертифікат, який діє на всій території Польщі (тобто при переході на роботу в іншу клініку іспит перескладати не потрібно).

Як змінилися зарплати. В середньому за останній рік вони зменшилися на 20%.

Випадки шахрайства. Уточнюйте, за чий рахунок харчування на робочому місці – працівника чи роботодавця. Також часто польські роботодавці прагнуть заощадити на житлі для працівників, наприклад, на душових кабінах.

Чехія

Особливості працевлаштування. Чехія офіційно не видає робочих віз некваліфікованим трудовим мігрантам. Зате є робота для дипломованих фахівців і кваліфікованих робітників з вищою освітою – вони можуть влаштуватися на роботу по т.з. Зеленій карті. По ній спеціалісти, затребувані в Чехії, отримують на 2 роки посвідку на проживання, а ще через 2 роки можуть отримати громадянство. Зелену карту отримують за спеціальним запитом від великих фірм, вузів, науково-дослідних інститутів у тому випадку, якщо на чеському ринку праці вакансія не затребувана понад 2 місяці. За запитом роботодавця консульство видає візу на три дні, ви приїжджаєте в Чехію, зустрічаєтеся з роботодавцем і разом з ним подаєте документи до імміграційної служби. Якщо ваш роботодавець передумав – вам доведеться повернутися в Україну.

Хто затребуваний. Зараз по Зеленій карті потрібні українські лікарі, кондитери, кухарі, пекарі, плиточники і зварювальники (дві останні спеціальності будуть актуальні з квітня).

Як змінилися зарплати. В порівнянні з попереднім роком, знизилися на 10%.

Випадки шахрайства. В інтернеті зустрічаються пропозиції відкрити за 400-500 євро в Чехії візу приватного підприємця, які чеське консульство не видає ось уже рік.

Португалія

Особливості працевлаштування. Недавно прийнятий трудовий закон захищає громадян Португалії від безробіття і утруднює в’їзд заробітчанам. Вакансія для мігранта має бути незатребуваною громадянами Португалії протягом 30 днів, тоді на неї можуть розраховувати мешканці Євросоюзу й іноземці, які мають посвідку на проживання. Якщо таких не знайдеться, на вакансію може претендувати українець. За таких умов квоти для трудових мігрантів, і так другий рік досить низькі (всього 3800 робочих віз), в 2009 році були заповнені лише на 26%. Але якщо заздалегідь знайти роботодавця, українці мають шанс на роботу, бо роботодавець зможе домовитися і вибити місце в обхід системи. До речі, з липня 2009 року стаж трудових мігрантів у Португалії прирівнюється до стажу в Україні.

Хто затребуваний. Некваліфіковані робітники на сезонні роботи зі збору полуниці й винограду. Наступного року почнеться будівництво двох заводів Renault, і експерти прогнозують попит на будівельні спеціальності (середня зарплата будівельника – 1 тис. євро.)

Як зміняться зарплати. Цього року оплата залишиться на рівні 2009 року.

Випадки шахрайства. У Португалії діють т.з. трудові суди, де розглядаються спори між роботодавцем і працівником, і можливість відсудити свої гроші є навіть у нелегала, тому шахрайство трапляється дуже рідко.

Норвегія

Особливості працевлаштування. Норвегія практично закрита для трудових мігрантів зі Східної Європи: на некваліфікованих роботах зайняті вихідці з країн Євросоюзу і мусульманських держав.

Хто затребуваний. Кваліфіковані медсестри. Обов’язковою вимогою Мінздраву Норвегії є знання мови: представник норвезької компанії перед підписанням контракту обов’язково прилітає в Україну, щоб особисто переконатися в кваліфікації медсестри і її знанні мови. Але спочатку потрібно отримати в Норвегії ліцензію медсестри, для чого необхідно 3-4 місяці попрацювати молодшою медсестрою, яка заробляє в середньому на 40% менше. Працюючи за контрактом, через місяць після початку роботи потрібно вступити в Норвезьку профспілку медсестер – незалежно від громадянства.

Як змінилися зарплати. За останній рік зарплати медсестер не знизилися.

Випадки шахрайства. Широко поширений вид шахрайства – “працевлаштування” на норвезькі нафтові платформи. В Україні за ліцензією Мінпраці працюють всього два агентства з працевлаштування в Норвегії, і жодне з них не оформляє на платформи. Отримати цю роботу може лише громадянин Норвегії або Євросоюзу з досвідом роботи від 5 років.

США і Канада

Особливості працевлаштування. Отримати трудову візу в цих країнах найдорожче, а в Канаді – набагато довше. (На підтвердження кваліфікації працівника, затвердження його кандидатури в мінпраці Канади і українському консульстві йде в середньому 6 місяців.) До Америки робоча віза видається двічі на рік – навесні і восени, строком від 3 до 8 місяців, але вже на території США її можна продовжити на 3 роки.

Хто затребуваний. Якщо раніше Канада приймала заробітчан для роботи на фермах, то зараз лише кваліфікованих робітників. Квоти суворо обмежені – цього року отримати роботу можуть всього лише 10 українських бетонярів і 15 водіїв з вільною розмовною англійською. На відміну від Канади, Америці потрібні некваліфіковані робітники. Гідно оцінивши за останній рік переваги дешевої робочої сили з України і Молдови, цієї весни Америка піднімає трудові квоти для цих країн майже вчетверо. Зараз є можливість працевлаштування для 130 прибиральників, різноробочих і офіціантів (причому знання мови потрібне лише для офіціантів).

Як змінилися зарплати. За останній рік зарплати трудових мігрантів у США і Канаді знизилися на 15-20%.

Випадки шахрайства. Для корінних громадян США і Канади робота понаднормово і у вихідні оплачується за подвійним тарифом, а трудовим мігрантам понаднормові зрізуються в середньому на 20-25%.

Їдемо туристами

Наші трудові мігранти навчилися успішно працевлаштовуватися навіть в тих країнах, які офіційно не видають трудових віз.

Італія. В’їхавши в країну по туристичній візі, українець проходить процедуру легалізації – свого роду амністії для мігрантів, яка проводиться італійською імміграційною службою раз на рік. Для цього досить пред’явити трудовий договір. Головне – протриматися в країні до процедури легалізації. З часом, освоївшись і підучивши мову, можна знайти собі більш високооплачувану роботу.

Туреччина. Приїхавши в країну по туристичній візі, можна укласти трудовий контракт і офіційно отримати протягом місяця робочу візу, не виїжджаючи з країни. Як правило, українці зайняті в готельному бізнесі, заробляючи більше, ніж місцеві жителі. Жінки працюють на ресепшн і офіціантками, чоловіки – екскурсоводами і аніматорами. Правда, зарплати невисокі: в межах 500 доларів. Знання мови необов’язкове – в Туреччині багато російськомовних туристів.

Великобританія. Тут всі робочі місця по квотах для трудових мігрантів зараз зайняті володарями шенгенських віз з Польщі, Болгарії і країн Прибалтики. Єдина можливість отримати офіційну роботу в Англії досить витратна. Якщо отримати в Британській раді сертифікат на знання англійської IELTS і пред’явити в консульстві довідку про стан банківського рахунку, можна оформити на 2 роки студентську візу, по якій в Британії можна отримати будь-яку роботу без попереднього запрошення від роботодавця. Щоправда, тут потрібно враховувати, що тиждень навчання в Англії коштує, в середньому, 200 фунтів. Гроші вам потрібно перерахувати на банківський рахунок в Англії – всю суму за навчання вперед.

Олексій Росовецький

Джерело: http://news.finance.ua

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Депортованих легалізовуватимуть?

Київська художниця Катерина Косьяненко отримала Премію за живопис і медаль Лоренцо Медичі