in

Як українців на закордонних заробітках обманюють

Приймаючи рішення виїхати за кордон на заробітки, вінничани ризикують стати жертвою торгівців людською працею. Якщо знати про типові шахрайські схеми, можна уникнути серйозних проблем та захистити себе у подібній ситуації.
У пошуках роботи та кращої долі багато вінничан виїжджають за кордон. Але такі поїздки часто обертаються серйозними проблемами. Аби їх уникнути, за сприянням посольства США у Вінниці, створений центр консультування мігрантів.

Працювали за спасибі

Прикладів, коли вінничани на собі відчували всі «принади» міграційного життя, вистачає. Один з найгучніших стався влітку. Обманювати своїх співвітчизників-нелегалів взялись українці, що вже давно працювали в Чехії легально. Шахраї запропонували чотирьом вінничанам роботу, пообіцявши гарантовано надати робочу візу. Проте лише після прибуття.

Майбутні будівельники перетнули кордон, як звичайні туристи. А далі все сталося за звичним сценарієм – гроші та документи у них відібрали та примусили працювати у жахливих умовах, грошей не платили.

Вирватися з полону пощастило лише одному. Зв’язавшись із вінницьким Центром консультування мігрантів, чоловік визволив із трудового рабства й інших своїх товаришів.

Та такі приклади зі щасливим кінцем поодинокі, часто українці залишаються в неволі роками.

За підрахунками Міжнародної організації з міграції в Україні, близько 100 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року. З них 70% – жінки.

Підписують, не читаючи

Завадити шахраям наживатися на чужій праці та консультувати, аби запобігти необдуманим крокам співвітчизників – головне завдання центру, каже керівник проекту в місті Олександр Мельник.

– Нещодавно до нас телефонувала одна жінка, збиралася їхати в Італію. Ми їй допомагали, чим могли – і документами, і довідками. А потім випадково з’ясувалося, що вона взагалі громадянка Росії – і всі зусилля марні. – розповідає Олександр. – Крім консультацій, наш центр також надає супровід тим громадянам, які повернулися з-за кордону. Ми допомагаємо адаптуватися.

Проте випадків шахрайства, коли потрібна допомога Центру, набагато більше. Довірливі вінничани підписують угоду, не прочитавши її. Більшість липових організацій пропонують не працевлаштування, а лише інформаційні послуги. В такому випадку клієнт сплачує від 300 до 500 євро лише за телефон посольства тієї чи іншої країни.

Також, беручи участь у розіграші Green card до США, люди сплачують гроші шахраям за її заповнення. Хоча на сайті чітко вказано – усі пункти заповнювати особисто.

Після того, як ваші документи за гроші заповнила певна організація, і переконує, що вам пощастило – перевірте свій виграш. Достатньо просто зателефонувати в посольство. Якщо ви дійсно стали власником Green card, варто заповнити документи знову. Всі бланки пришлють безкоштовно на вказану вами адресу.

Консультанти радять

На жаль, ніхто не застрахований від імовірності бути проданим у трудове рабство. Тож потрібно свої кроки ретельно зважувати та обов’язково радитися зі спеціалістами.

– В Україні діють деякі злочинні групи, які продають людей в рабство за кордон під прикриттям обіцянок законного працевлаштування. Перш ніж скористатися послугами тієї чи іншої компанії, зберіть всю можливу інформацію про неї.

– Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств, консульських установ та прикордонних пунктів пропуску.

– Занотуйте контактну інформацію посольства/консульства України в країні, до якої збираєтеся, і негайно зв’яжіться із співробітниками установи в скрутній ситуації.

– Ще до виїзду зробіть ксерокопії вашого паспорта, візи, страхового полісу та будь-яких інших документів, пов’язаних з поїздкою. Тримайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Крім того, залишіть копії своїм рідним або близьким в Україні.

– Обов’язково переконайтеся, що ваша робота за кордоном має законний статус. Ще до виїзду ви маєте отримати дозвіл на роботу або робочу візу – робочу, а не туристичну.

Довідка

Якщо маєте будь-які запитання щодо виїзду за кордон з метою туризму, роботи або навчання, звертайтеся за телефоном (0432)56-01-53, з 10.00 до 17.00, або за адресою: пр. Космонавтів, 30, к.410.

Джерело: 20 хвилин

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Фіат погодив конфлікт із працівниками

Маєте запитання? Відповідь дасть телефонний центр для іммігрантів